You are currently viewing Radykalnie i rewolucyjnie – las tkanych rzeźb w Tate Modern

Radykalnie i rewolucyjnie – las tkanych rzeźb w Tate Modern

  • Post author:

Seria rzeźb włóknistych Magdaleny Abakanowicz, które zawisły z sufitu, była pionierem nowej formy instalacji, gdy pojawiły się po raz pierwszy pod koniec lat 60. Teraz, po raz pierwszy, 26 tkanych prac  będzie można zobaczyć w galerii Tate Modern, od dziś,  17 listopada do 23 maja 2023 roku.

Reklama

Wielu z najważniejszych Abakanów zostanie połączonych w leśnej wystawie w 64-metrowej przestrzeni galerii budynku Blavatnika w Tate Modern.

W latach 1960. i 70. polska artystka Magdalena Abakanowicz tworzyła nowatorskie rzeźby z tkanego włókna. Były miękkie, niejednoznaczne i organiczne; wysokie prace, które zwisały z sufitu, zapoczątkowały nową formę instalacji.

Jak zapowiada Tate Gallery: Ta wystawa stanowi rzadką okazję do zgłębienia tej niezwykłej pracy. Wielu z najbardziej znaczących Abakanów zostanie zebranych na leśnej wystawie w 64-metrowej przestrzeni galerii budynku Blavatnik w Tate Modern. Wystawa bada ten transformacyjny okres działalności Abakanowicz, kiedy jej tkane formy schodziły ze ściany w trójwymiarową przestrzeń. Dzięki tym pracom wprowadziła miękkie, włókniste formy w nowy związek z rzeźbą. Zaprezentujemy wybór wczesnych tkanin i jej mało znanych rysunków.

Magdalena Abakanowicz urodziła się w 1930 roku w Polsce i osiągnęła pełnoletność po II wojny światowej. Mieszkając w Polsce pod reżimem komunistycznym, rozpoczęła karierę jako artystka międzynarodowa, a jej prace znajdują się w wielu kolekcjach publicznych i prywatnych na całym świecie.

Będzie specjalna oferta biletów dostępna dla miłośników Polskiego Instytutu Kultury Londyn. Aby dowiedzieć się więcej, wyślij e-mail: london.pci@instytutpolski.pl.

Reklama