You are currently viewing Święto polskiego kina, plakatów i artystów

Święto polskiego kina, plakatów i artystów

  • Post author:

Rozpoczyna się najbardziej ekscytujący w Wielkiej Brytanii kinowy i artystyczny projekt Play Poland Film Festival. Startuje w piątek, 9 grudnia i będzie trwał 10 dni. W tym roku odbędzie się wyłącznie na platformie VOD festiwalu, dzięki czemu wszyscy mieszkańcy Wysp będą mieli taki sam dostęp do wydarzeń festiwalowych.

Reklama

Festiwal Filmowy Play Poland Film Festival jest największym mobilnym wydarzeniem filmowym na Wyspach, promującym współczesne polskie kino. Swoim zasięgiem objął Wielką Brytanię, a także Kanadę, Stany Zjednoczone, Norwegię i Chiny.

Podczas festiwalu widzowie mają okazję obejrzeć najnowsze pełno- i krótkometrażowe polskie produkcje, spotkać się z filmowcami i producentami, a także wziąć udział w warsztatach, wystawach i koncertach.

Play Poland Film Festival to nie tylko święto polskiej kinematografii. To również umiejętnie wykorzystywana przestrzeń promocji polskich artystów i kultury. Stałym elementem programu są wystawy klasyków Polskiej Szkoły Plakatu oraz prace artystów, którzy tworzą oprawę graficzną festiwalu.

W tym roku proponujemy cztery kategorie, przyporządkowane poszczególnym polskim szkołom filmowym: Łódzkiej Szkole Filmowej, Warszawskiej Szkole Filmowej, Studio i Szkole Wajdy oraz Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, dorzucając piątą – Fokus na Ukrainę, w ramach której – oprócz filmów opisujących wojenną rzeczywistość,
pokażemy również wystawę „Ogrody smutku” Kateryny Lysovenko, powstałe po
ucieczce artystki z oblężonego Kijowa. W programie znajdą się również wystawy Andrzeja Pągowskiego oraz Igora Myszkiewicza, który do tworzenia swoich prac wykorzystuje zarówno klasyczne narzędzia jak i współczesną technologię Artificial Intelligence (AI). W związku z coraz częstszym a także kontrowersyjnym, wykorzystywanym przez artystów narzędzi AI zorganizowaliśmy konkurs z nagrodami. Bardzo serdecznie zapraszam do udziału w tym wydarzeniu – zapowiada Iwona Nowak, dyrektor Play Poland Film Festival.

W sekcji poświęconej sztuce będzie m.in. wystawa online, poświęcona twórczości Igora Myszkiewicza. Jedna, „Maszyna snów”, została zainspirowana możliwościami sztucznej inteligencji w sztuce a druga, pracami stworzonymi metodą klasyczną przy użyciu papieru, tuszu, rapidografu i pigmentów tuszowych.

Co pisze sam autor o „Maszynie Snów”?  Wydobyłem z dna szuflady moje nieszczęsne próby poetyckie z czasów młodości (co do których jakości nie mam absolutnie żadnych złudzeń) i wprowadziłem je jako monity tekstowe w trzewia Stable Diffusion, modelu sztucznej inteligencji udostępnionego przez startup Stability AI. Nie miałem pojęcia, co na tym nawozie wyrośnie. Czy SI poradzi sobie z tekstem niekonkretnym, metaforą, poezją? Wpisałem polecenia i maszyna zaczęła śnić. trudno mi porównać z czymkolwiek to doświadczenie. Otrzymywałem wizje zaskakujące, przedziwne, a jednocześnie odnajdowałem w nich elementy moich snów i emocji! Jedne obrazy prowadziły do następnych, zmiana pojedynczego słowa, czasem nawet przestawienie jednej litery powodowały kolejne transformacje i iteracje. Nagle nie ograniczał mnie czas, ani technika, pomysły nie musiały już czekać. Nie miałem też wrażenia tylko pracy w programie, ale wręcz, hmm, współpracy? Nie czułem się przy tym jako artysta zastąpiony, raczej w jakiś sposób uzupełniony, poszerzony. Powstały grafiki niejednoznaczne, niedopowiedziane, pozostawiające pole dla wyobraźni odbiorcy.  Efektem doświadczenia jest książka, „Maszyna Snów” – opowiada Igor Myszkiewicz.

Festiwal otrzymał honorowy patronat takich instytucji jak Konsulat Generalny w Edynburgu (UK). Inicjatywę wspierają również Profesor Zbigniew Pełczyński (Dyrektor Szkoły Liderów, Polska), Profesor Richard Demarco (założyciel The Demarco European Art Foundation, UK) i artysta Andrzej Pągowski. Festiwal został wyróżniony znakiem jakości Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego i Konkursu „Teraz Polska”.

Gwarantem najwyższej jakości prezentowanych obrazów są udostępniający je partnerzy m.in. Łódzka oraz Katowicka Szkoła Filmowa, Szkoła Wajdy, Studio Miniatur Filmowych, Studio Munka, Filmoteka Narodowa.

Pełny program na https://indd.adobe.com/view/b998803c-eb26-4fc2-bc07-70d72858e0f1

Reklama