You are currently viewing Czy rosyjscy sportowcy wystąpią na olimpiadzie?

Czy rosyjscy sportowcy wystąpią na olimpiadzie?

  • Post author:
Udostępnij:

Rząd Wielkiej Brytanii wezwał  sponsorów igrzysk olimpijskich do wywarcia presji na Międzynarodowy Komitet Olimpijski w związku z jego pomysłami zezwolenia rosyjskim i białoruskim sportowcom na wystąpienie podczas igrzyskach w Paryżu.

Reklama

Minął rok od rozpoczęcia wojny na Ukrainie. Rosjanie rozpoczęli swoją inwazję 24 lutego 2022 roku. Brytyjska sekretarz ds. kultury, Lucy Frazer, zwróciła się do brytyjskich dyrektorów naczelnych światowych partnerów MKOl – w tym Coca-Coli, Intela, Samsunga i Visy – o wywarcie nacisku na MKOl w związku z szeregiem poważnych obaw związanych z potencjalnym złagodzeniem zakazu startów rosyjskich i białoruskich sportowców. – Wiemy, że sport i polityka w Rosji i na Białorusi są ze sobą mocno powiązane i jesteśmy zdeterminowani, aby reżimy w Rosji i na Białorusi nie mogły wykorzystywać sportu do celów propagandowych. Szczegóły dotyczące wykonalnego modelu „neutralności” nie zostały uwzględnione, nie zgadzamy się, że rosyjscy i białoruscy sportowcy powinni zostać dopuszczeni z powrotem do zawodów – można przeczytać w liście sekretarza do sponsorów.

MKOl nadal bada ścieżkę umożliwiającą takim zawodnikom rywalizację jako „neutralni” sportowcy, w tym kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Azji, a nie w Europie.

Wielka Brytania wraz z 34 innymi krajami utrzymują,  że Rosja i Białoruś nie powinny wracać, dopóki Władimir Putin nie zakończy nielegalnej wojny.

Reklama

Udostępnij: