You are currently viewing Zastrzyki odchudzające. Czy to przełom w leczeniu otyłości?

Zastrzyki odchudzające. Czy to przełom w leczeniu otyłości?

  • Post author:

Lekarze rodzinni w Wielkiej Brytanii mogą już oferować wybranym pacjentom zastrzyki odchudzające. Wegovy, lek osłabiający apetyt, został zatwierdzony do użytku przez NHS po tym, jak badania wykazały, że z tym lekiem pacjenci mogą zrzucić ponad 10 proc. swojej masy ciała. Dotąd preparat był dostępny wyłącznie w szpitalach.

Reklama

Lekarze rodzinni w Wielkiej Brytanii będą mogli oferować wybranym pacjentom zastrzyki odchudzające Wegovy. Pozwoli to ograniczyć liczbę chorób związanych z otyłością i zmniejszyć presję na szpitale. Dotąd, aby otrzymać lek pacjenci musieli udać się do szpitala i tam rozpocząć specjalny program odchudzania pod nadzorem lekarza. Lek Wegovy został zatwierdzony do użytku przez NHS. Jak wskazały badania, osoby stosujące ten lek mogą zredukować swoją masę ciała o ponad 10 procent. Lek zmniejsza apetyt, co powoduje, że użytkownicy czują się pełni i jedzą mniej.

Zdaniem ministra zdrowia może to być „rewolucja w podejściu do odchudzania”; ogłosił wraz z premierem pilotażowy program, na którego realizację kraj przeznaczy 40 milionów funtów. Program na celu zwiększenie dostępu do specjalistycznych metod kontroli wagi. Jednak eksperci ostrzegają, że ta „droga na skróty” – szeroko stosowana w Stanach Zjednoczonych i popierana przez licznych celebrytów – nie jest szybkim rozwiązaniem ani substytutem zdrowej diety i ćwiczeń. W badaniach użytkownicy często przybierali na wadze po zakończeniu leczenia.

Inne zastrzyki, takie jak Ozempic i Mounjaro, które działają podobnie jak Wegovy, ale są przeznaczone do leczenia cukrzycy, nie zostały jeszcze zatwierdzone przez NHS do stosowania w celu utraty wagi. Organ nadzorujący leki NHS, National Institute for Health and Care Excellence (NICE), podał, że pacjenci mogą uzyskać dostęp do Wegovy przez maksymalnie dwa lata w ramach specjalnej usługi, która w dużej mierze realizowana jest w szpitalach, co oznacza, że tylko około 35 tys. osób ma do niej dostęp. Rząd twierdzi, że dziesiątki tysięcy innych osób mogłoby się kwalifikować – choć Wielka Brytania nie ma jeszcze zapasów leku.

Rząd twierdzi, że otyłość kosztuje NHS w Anglii 6,5 miliarda funtów rocznie. W latach 2019-2020 miało tam miejsce ponad milion hospitalizacji związanych z otyłością. Szacuje się, że ponad 12 milionów dorosłych w Anglii jest otyłych.

Reklama