Brytyjski rząd poinformował, że pierwsze z tysięcy ofiar, które zostały zakażone w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku wirusem HIV, dostaną w najbliższych dniach odszkodowania. Pierwszych 10 osób uzyska łącznie ponad 13 mln funtów.
Ponad 30 tys. osób zaraziło się wirusowym zapaleniem wątroby i wirusem HIV (ludzki wirus niedoboru odporności) w rezultacie zabiegów medycznych. Były to dwie grupy pacjentów: osoby, które otrzymały transfuzje zakażoną krwią oraz chorzy na hemofilię, którym podawano wykonane z zakażonej krwi preparaty krwiopochodne.
Eksperci badający brytyjską falę zakażeń WZW typu C i HIV stwierdzili, że w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych brytyjska państwowa służba zdrowia pobierała krew od dawców z grup podwyższonego ryzyka, takich jak więźniowie i narkomani. Mimo iż ryzyko zakażenia tą drogą było znane od 1982 r., aż do końca 1985 r. preparatów krwiopochodnych nie poddawano zabiegom, służącym wyeliminowaniu wirusa HIV. W efekcie zakażeń zmarło ponad 3 tys. osób.
Rząd poinformował, że kilka pierwszych osób zaakceptowało przedstawione im oferty odszkodowań i może otrzymać wypłaty w najbliższych dniach. Kolejną grupę poproszono o złożenie wniosku o odszkodowanie. Na ich wypłatę rząd przewidział łącznie 11,8 mld funtów.
Foto: Shutterstock
Wirus HIV wykryto w latach 60 na Karaibach, a u progu lat siedemdziesiątych w USA. Pierwszy test służący do wykrywania wirusa pojawił się w 1985 r.