Wielka Brytania przekaże Mauritiusowi wyspy Czagos. Rząd Keira Starmera finalizuje porozumienie z dawną kolonią. Na jego mocy przekaże zwierzchnictwo nad archipelagiem, ale jedną z jego wysp wydzierżawi na co najmniej 99 lat.
Wielka Brytania i Mauritius pracują na finalizacją umowy w sprawie wysp Czagos. Archipelag ma trafić pod zwierzchnictwo tego drugiego. Brytyjczycy mają jednak objąć w dzierżawę wyspę Diego Garcia, gdzie znajduje się utworzona przez USA baza wojskowa. Administracja Donalda Trumpa zatwierdziła już treść porozumienia – podały brytyjskie media.
Planowana dzierżawa wyspy Diego Garcia, gdzie znajduje się baza morska i lotnicza, ma potrwać co najmniej 99 lat. Baza znajduje się obecnie pod jurysdykcją brytyjsko-amerykańską. Rząd nie precyzuje, ile kosztować będzie dzierżawa. Zapowiada jednak, że w najbliższej przyszłości podzieli się danymi na ten temat.
Na archipelag Czagos składa się ponad 60 małych, ale istotnych strategicznie wysp. Do 1965 roku pozostawał administracyjnie powiązany z Mauritiusem. Ze względu na plan przyznania niepodległości Mauritiusowi, Wielka Brytania oddzieliła jednak od niego wyspy i utworzyła osobny podmiot o nazwie Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego. Później, z powodu negocjowanej wówczas umowy ze Stanami Zjednoczonymi o utworzeniu bazy wojskowej na Diego Garcia, jedynej zamieszkanej wyspie archipelagu, wysiedliła z niej całą ludność.
Mauritius od dawna argumentował, że został zmuszony do oddania wysp Czagos w zamian za zgodę Wielkiej Brytanii na swoją niepodległość, ale przez lata nie udawało mu się uzyskać żadnego znaczącego poparcia dla tych roszczeń. W ostatnich latach sytuacja zaczęła się zmieniać. Wsparcie dla sprawy okazały państwa afrykańskie, a także różne organa ONZ, co skłoniło poprzedni brytyjski rząd do rozpoczęcia negocjacji.