You are currently viewing Będą dopłaty z powodu wysokich cen energii

Będą dopłaty z powodu wysokich cen energii

  • Post author:
Udostępnij:

W UK planowany jest pakiet wsparcia dla konsumentów dotkniętych wysokimi rachunkami za energię, finansowany częściowo za pomocą specjalnego podatku od zysków gigantów naftowych.

Reklama

Pakiet rządowy o wartości 15 miliardów funtów (19 miliardów dolarów) zostanie częściowo sfinansowany z tzw. windfall tax, czyli podatku od nadmiarowych zysków, po tym jak BP i Shell poinformowały o wynikach za I kwartał 2022 r. Zysk BP, skoczył do najwyższego poziomu od ponad dekady i wyniósł 6,2 miliarda dolarów (+138 proc. rdr), Shell zaksięgował 9,1 miliarda dolarów. (+184 proc. rdr). Nowy podatek zostanie naliczony od zysków spółek naftowych i gazowych w wysokości 25 procent. Ma być tymczasowy, a kiedy ceny ropy i gazu powrócą do historycznie bardziej normalnych poziomów, opłata zostanie wycofana – zapowiada ministerstwo finansów.

Według Ministerstwa Skarbu podatek zwiększyłby w przyszłym roku dochody o około 5 miliardów funtów. Te pieniądze, plus kolejne 10 miliardów z budżetu, sfinansują przede wszystkim zasiłki, aby wspomóc społeczeństwo obciążone najwyższą od 40 lat inflacją w Wielkiej Brytanii.

W ramach tego pakietu rabat na rachunki za energię dla każdego gospodarstwa domowego w kraju jesienią zostanie podwojony do 400 funtów i wbrew dotychczasowym planom, nie będzie musiał być spłacany. Dodatkowo osiem milionów gospodarstw domowych o najniższych dochodach otrzyma jednorazową zapomogę w wysokości 650 funtów na pomoc w pokryciu kosztów utrzymania, osiem milionów emerytów, którzy otrzymują dopłaty do ogrzewania w zimie, otrzyma również 300 funtów, a osoby pobierających zasiłki dla niepełnosprawnych otrzymają zapomogę w wysokości 150 funtów.

Reklama

Udostępnij: