Bojowy laser powstanie w Szkocji

  • Post author:
Udostępnij:

W Szkocji powstaje europejskie centrum badawcze wysokoenergetycznej broni laserowej. Zakłada go brytyjski oddział koncernu Raytheon. Centrum  ma zająć się rozwojem broni laserowej, tzw. HELWS (high-energy laser weapon system).

Reklama

Raytheon UK podpisał z brytyjskim ministerstwem obrony umowę na dostarczenie demonstratora bojowego lasera. Broń ma zostać umieszczona na wojskowym pojeździe Wolfhound. Bojowy HELWS opracowany przez Raytheona korzysta z głowicy optoelektronicznej, działającej w podczerwieni i wielowidmowego systemu śledzącego MTS (Multi-Spectral Targeting System). Zapewniają one dane, potrzebne do wycelowania HEL-a (high Energy laser), czyli półprzewodnikowego lasera wysokiej energii. Cały system jest na tyle mały, że można zamontować go na niewielkich pojazdach.

Laser oddziałuje bezpośrednio na cel, powodując uszkodzenie kluczowych podzespołów poprzez ich przepalenie. Dotyczy to m.in. rakiet czy pocisków moździerzowych, ale także małych, dostępnych na rynku konsumenckim dronów, które mogą służyć do obserwacji.

Cechą nowego lasera jest niski koszt działania. Raytheon zestawia go z niskimi cenami konsumenckich dronów, których niszczenie za pomocą cennych rakiet przeciwlotniczych czy stosunkowo drogiej, programowalnej amunicji jest nieekonomiczne. Rozwiązaniem problemu jest właśnie laser, gdzie cena strzału ogranicza się do kosztów energii.

Reklama

Udostępnij: