You are currently viewing Burmistrz chce zabrać domy oligarchom Putina

Burmistrz chce zabrać domy oligarchom Putina

  • Post author:
Udostępnij:

Burmistrz Londynu Sadiq Khan wezwał w piątek brytyjski rząd do przejęcia nieruchomości w Londynie należących do oligarchów związanych z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Ich wartość to ponad 1,1 miliarda funtów.

Reklama

Khan popiera ogłoszony w czwartek przez brytyjski rząd pakiet sankcji na Rosję w odpowiedzi na jej agresję na Ukrainę, ale uważa, że nie jest on wystarczający. Jednym z punktów tego pakietu jest projekt ustawy o przestępczości gospodarczej, która pozwoli podjąć działania m.in. przeciwko oligarchom, którzy w niejasny sposób zdobyli przetransferowane do Wielkiej Brytanii pieniądze.

Organizacja Transparency International szacuje, że własnością Rosjan oskarżanych o korupcję lub powiązania z Kremlem są w Londynie nieruchomości o łącznej wartości 1,1 mld funtów. Wywodzący się z Partii Pracy burmistrz Londynu domaga się również wprowadzenia podatku dla zagranicznych nabywców nieruchomości, który mógłby przynieść 370 milionów funtów rocznie i zostać przeznaczony na nowe lokale komunalne i mieszkania po przystępnych cenach. – Londyn zawsze będzie otwarty na zagraniczne inwestycje i na miliony ludzi z całego świata, którzy wybierają nasze miasto jako swój dom. Musimy jednak podjąć proaktywne działania w celu większego wkładu ze strony zagranicznych nabywców, ukrócić działania tych, którzy chcą wykorzystać naszą otwartość oraz przeznaczyć pieniądze na inwestycje w mieszkania socjalne i inne tanie domy dla londyńczyków – powiedział Khan.

Reklama

Udostępnij: