Czy Julian Assange zostanie wydalony do USA?

  • Post author:
Udostępnij:

Ekstradycja założyciela Wikileaks Juliana Assange do USA została zatwierdzona przez brytyjską sekretarz ministerstwa spraw wewnętrznych Priti Patel – informuje BBC. Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Assange ma 14 dni na odwołanie się od decyzji. Mężczyźnie grozi w USA kara 175 lat więzienia.

Reklama

Assange przebywa obecnie w więzieniu, do którego trafił z ambasady Ekwadoru w Londynie w 2019 r. Został aresztowany przez brytyjską policję po tym, jak Ekwador cofnął mu status azylanta. Australijczyk jest przetrzymywany w więzieniu Belmarsh w Londynie, z którego prowadził długą sądową batalię o uniknięcie ekstradycji.

Stany Zjednoczone domagają się ekstradycji Assange’a z powodu publikacji przez WikiLeaks w 2010 i 2011 roku tysięcy tajnych dokumentów dotyczących operacji w Afganistanie i Iraku. Według dokumentów ujawnionych przez Wikileaks armia amerykańska miała się przyczynić do śmierci setek cywilów w niezgłoszonych incydentach podczas wojny w Afganistanie, a także dziesiątek tysięcy osób w Iraku.

Jak wyjaśniają amerykańskie władze, przecieki naraziły na niebezpieczeństwo życie wielu ludzi. W maju 2019 r. amerykański departament sprawiedliwości wniósł 17 zarzutów przeciwko Assange’owi – w tym za naruszenie ustawy o szpiegostwie. Mężczyźnie grozi kara 175 lat więzienia.

Reklama

Udostępnij: