You are currently viewing Czy posłowie odwołają Johnsona?

Czy posłowie odwołają Johnsona?

  • Post author:
Udostępnij:

27 posłów rządzącej  Partii Konserwatywnej publicznie zadeklarowało, że chce przeprowadzenia głosowania nad wotum nieufności dla premiera Borisa Johnsona.

Reklama

Zgodnie z partyjnym regulaminem, głosowanie nad wotum nieufności odbywa się, gdy wnioski o to wyśle co najmniej 15 proc. członków klubu poselskiego partii, co obecnie oznacza 54 posłów. Dopóki ten próg nie zostanie osiągnięty, liczba wysłanych wniosków nie jest ujawniana – wspomnianych 27 to ci, którzy albo powiedzieli to wprost, albo bardzo wyraźnie zadeklarowali.

Od czasu najpierw zakończenia policyjnego śledztwa i publikacji  raportu Sue Gray z jej dochodzenia w sprawie odbywających się na Downing Street imprez alkoholowych w trakcie trwania restrykcji covidowych, w Partii Konserwatywnej przybywa posłów opowiadających się za zmianą lidera. Ewentualne odwołanie przywódcy automatycznie oznaczałoby zmianę na stanowisku szefa rządu.

Jeśli Johnson wygra  głosowanie nad votum zaufania, dałoby to mu ochronę przed następną próbą odwołania na kolejne 12 miesięcy.

Johnson jest liderem Partii Konserwatywnej oraz premierem od lipca 2019 r.

Reklama

Udostępnij: