You are currently viewing Dni Polskiego Dziedzictwa promują naszą kulturę

Dni Polskiego Dziedzictwa promują naszą kulturę

  • Post author:
Udostępnij:

Rozpoczął się nabór wniosków do szóstej edycji Dni Polskiego Dziedzictwa na Wyspach (Polish Heritage Days 2022, PHD). W tym roku tematem przewodnim akcji jest 130. rocznica urodzin trzech wybitnych polskich dowódców wojskowych: gen. Władysława Andersa, gen. Stanisława Maczka oraz gen. Stanisława Sosabowskiego.

Reklama

W ubiegłej edycji Polish Heritage Days, które odbyły się w większości online z powodu trwającej pandemii koronawirusa, zorganizowano ok. 90 inicjatyw w ok. 50 miastach w Wielkiej Brytanii. Teraz główne obchody zaplanowano na weekend kwietniowo-majowy (sobota, 30 kwietnia-niedziela, 1 maja). Jak co roku, akcja PHD obejmie wydarzenia organizowane w maju na terenie Wielkiej Brytanii, których celem będzie promocja polskiej kultury, dziedzictwa przeszłych pokoleń, polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Wielkiej Brytanii, polonijnej solidarności społecznej, wzmacnianie wartości wspólnotowych w środowiskach lokalnych, a także podkreślenie pozytywnej roli, jaką polska społeczność pełni w Zjednoczonym Królestwie. Motywem przewodnim tegorocznego PHD jest wkład generałów Andersa, Maczka i Sosabowskiego w dziedzictwo i historię Polaków na Wyspach Brytyjskich. Ambasada zachęca polskie i brytyjskie organizacje do świętowania rocznicy trzech generałów i dzielenia się ich inspirującymi historiami z lokalnymi społecznościami.

 Wnioski o dofinansowanie inicjatyw planowanych w ramach PHD należy składać do 20 marca br. Wyniki zostaną ogłoszone do 20 kwietnia br.

 – Cieszę się, że Dni Polskiego Dziedzictwa – Polish Heritage Days przetrwały czasy pandemii i że dzięki swojej kreatywności Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii i ich brytyjscy przyjaciele mogą w ramach PHD od pięciu lat nieprzerwanie celebrować wszystko, co polskie. W tym roku obchodzimy 130. rocznicę urodzin trzech wielkich polskich generałów: Władysława Andersa, Stanisława Maczka i Stanisława Sosabowskiego, którzy wnieśli znaczący wkład w zwycięstwo aliantów podczas II wojny światowej i we wzmocnienie polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii. Jeśli masz pomysł na wydarzenie, akcję, inicjatywę lub projekt poświęcony polskiej historii, kulturze czy trzem generałom, podejmij inicjatywę i zrealizuj ją w ramach Polish Heritage Days! Zachęcam również do informowania samorządów i lokalnych mediów o swoich projektach, aby wzbudzić zainteresowanie wśród lokalnych społeczności – powiedziała Chargé d’affaires a.i. Ambasady RP w Londynie Agnieszka Kowalska.

 Oficjalnym symbolem Polish Heritage Days jest biało-czerwona szachownica lotnicza, która była emblematem polskich pilotów walczących w bitwie o Wielką Brytanię, a obecnie, dzięki działaniom promocyjnym Ambasady RP w Londynie, stała się znakiem rozpoznawczym Polaków w Wielkiej Brytanii. Więcej informacji na temat PHD oraz procesu aplikacyjnego znajduje się na stronie Ambasady RP w Londynie oraz w mediach społecznościowych. Zachęcamy do śledzenia hashtagów: #PLHeritageDays i #PolesinUK.


Udostępnij: