You are currently viewing Dzień Kobiet nadal w modzie

Dzień Kobiet nadal w modzie

  • Post author:
Udostępnij:

Nadchodzi 8 marca – Dzień Kobiet. Z tej okazji w szkołach organizowane są akademie, uczniowie śpiewają piosenki, a chłopcy wręczają kwiaty i podarunki. Skąd wziął się Dzień Kobiet? Przypominamy genezę tego święta oraz to, w jaki sposób Dzień Kobiet jest obchodzony w Polsce i na świecie. Przeczytajcie.

Reklama

Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca. Tego dnia swoje imieniny obchodzą wszystkie Beaty. Dzień Kobiet to niewątpliwie jedno z najpopularniejszych świąt w roku, którego geneza sięga XX wieku. Tego dnia, zgodnie ze zwyczajem zarówno małe dziewczynki, jak i kobiety dostają tulipany.

Wiele osób błędnie zakłada, że Dzień Kobiet ma swoje początki w czasach PRL-u. Okazuje się, że prawda jest inna. Historia Dnia Kobiet sięga wydarzeń z 8 marca 1908 roku w Stanach Zjednoczonych. Wtedy to miał miejsce strajk pracownic branży włókienniczej, podczas którego kobiety domagały się wyrównania płac oraz równych praw politycznych dla kobiet.

Podczas Międzynarodowej Konferencji Socjalistycznej Kobiet w Kopenhadze w 1910 roku a pamiątkę protestu oficjalnie ogłoszono 8 marca Dniem Kobiet. Po raz pierwszy, święto pań obchodzono rok później w 1911 roku w Danii, Austrii, Szwajcarii i Niemczech. Wówczas obchody związane z Dniem Kobiet miały głównie wymiar polityczny, w ten sposób opowiedziano się za prawami kobiet.

Także współcześnie Dzień Kobiet jest okazją do zwrócenia uwagi na problemy dotyczące dyskryminacji płciowej. Nierówne traktowanie kobiet dotyczy zarówno sfery zawodowej jak i prywatnej. Do dziś kobiety są zmuszone walczyć z dyskryminacją w miejscach pracy.

Dzień Kobiet obchodzony jest we wszystkich krajach należących do Organizacji Narodów Zjednoczonych. W 20234roku będziemy obchodzić 113. Międzynarodowy Dzień Kobiet. Obecnie święto Kobiet obchodzone jest w około 30 krajach na świecie. Co ciekawe, nie wszędzie, święto pań wypada 8 marca.

Dzień Kobiet w Niemczech

W Niemczech 8 marca mężczyźni wręczają kobietom czerwone goździki. Dawniej święto było wydarzeniem socjalistycznym. Obecnie tego dnia odbywają się wydarzenia organizowane przez Niemiecką Konfederację Związków Zawodowych. Przez wiele lat Dzień Kobiet w Niemczech był kojarzony z komunizmem. Święto zaczęło zyskiwać na popularności w latach 70., kiedy wzrosło zainteresowanie tematem praw kobiet.

Dzień Kobiet we Włoszech

We Włoszech Dzień Kobiet obchodzony jest od 1922 roku. Święto pań zostało wprowadzone przez Partię Komunistyczną. W 1945 roku, dokładnie 8 marca odbył się pochód ku czci kobiet, gdzie wśród głównych postulatów znalazły się kwestie poprawy warunków pracy i lepszych zarobków. Symbolem Dnia Kobiet we Włoszech są żółte mimozy, którymi mężczyźni obdarowują tego dnia panie.

8 marca dniem walki o prawa kobiet

W Chinach w państwowych przedsiębiorstwach kobiety otrzymują z okazji Dnia Kobiet pół dnia wolnego. W Etiopii oraz Indiach święto ma wymiar społeczny. 8 marca organizacje walczące o prawa kobiet zwracają uwagę na problemy dotyczące m.in. przemocy wobec kobiet.

Także w Hiszpanii i Francji Dzień Kobiet jest okazją do poruszania problemów związanych z dyskryminacją kobiet oraz walką o ich prawa.

Co ciekawe, w niektórych krajach święto Kobiet jest obchodzony jako Dzień Matki. Dotyczy to Rumunii i Bułgarii, gdzie 8 marca dzieci obdarowują swoje mamy i babcie prezentami.

Dzień Kobiet w Polsce

W Polsce Dzień Kobiet po raz pierwszy odbył się 24 marca 1924 roku. Wówczas jednak święto pań nie cieszyło się zbyt wielką popularnością. Zmieniło się to w okresie PRL-u. Już wtedy Dzień Kobiet obchodzony 8 marca cieszył się dużym zainteresowaniem. W zakładach pracy wręczano kobietom kwiaty, najczęściej goździki i tulipany.

Kwiaty zawsze są modne

Zbliżający się 8 marca to idealna okazja do tego, aby obdarować ważne dla ciebie kobiety, podziękować im i wywołać uśmiech na ich twarzach. Jeżeli masz wątpliwości, co kupić na Dzień Kobiet, wybierz cięte kwiaty. Piękny bukiet nigdy nie wychodzi z mody i jest odpowiednim prezentem dla pań w każdym wieku. Kwiaty, dzięki swoim zapachom, wywołują pozytywne emocje i poprawiają samopoczucie.

Popularnym prezentem na Dzień Kobiet są słodkości – czekolady, praliny, bombonierki. Dużym zainteresowaniem cieszą się także kosze lub skrzynki upominkowe, skrywające różnego rodzaju słodycze, ale też np. kawy, herbaty czy owoce.

Jeśli znasz gust kobiety, którą chcesz obdarować, postaw na flakon pięknych perfum albo dobrej jakości kosmetyki pielęgnacyjne lub do makijażu. Każda dama z pewnością ucieszy się z nowego zapachu, balsamu do ciała czy produktu do ust.

Reklama

 


Udostępnij: