You are currently viewing Gospodarka w stagnacji

Gospodarka w stagnacji

  • Post author:
Udostępnij:

Gospodarka Wielkiej Brytanii uniknęła recesji, ale od wielu kwartałów skutecznie unika także wzrostu. Co dalej?
Produkt krajowy brutto Wielkiej Brytanii w III kwartale 2023 roku znalazł się w stagnacji, co i tak okazało się pozytywną informacją na tle rynkowych oczekiwań. Ekonomiści ankietowani przez agencję Reutera spodziewali się, że PKB Zjednoczonego Królestwa spadnie w okresie od lipca do września o 0,1%. Brytyjczycy nie mają jednak powodów do zadowolenia. Analitycy zwracają uwagę, że w obecnej sytuacji gospodarka Wielkiej Brytanii nie ma szans, żeby pokonać szybko wysoką inflację bazową lub wpłynąć na wzrost płac.

Reklama

Według think tanku Resolution Foundation, spadek PKB został zahamowany przez import netto, który jest często niestabilny, podczas gdy konsumpcja i inwestycje biznesowe spadły. W ostatnim kwartale wydatki konsumenckie Brytyjczyków zmniejszyły się o 0,4%, inwestycje przedsiębiorstw spadły o 4,2%, a rządowe wydatki konsumpcyjne obniżyły się o 0,5%. Handel netto wniósł do PKB 0,43%.

Bilans handlowy Wielkiej Brytanii osiągnął dodatni wynik 6 miliardów funtów, powracając do poziomu sprzed brexitu i pandemii, jednak główną zasługę odegrał tu gwałtowny spadek importu i niewielki wzrost eksportu (głównie usług).

Według Bloomberga dane z brytyjskiej gospodarki to fatalna informacja dla premiera Rishiego Sunaka, który zobowiązał się zapewnić państwu ekonomiczny rozwój. W przyszłym roku czekają go wybory, w których jego Partia Konserwatywna zmierzy się z odbudowującą poparcie Partią Pracy. Za niecałe dwa tygodnie ma odbyć się jesienne wystąpienie kanclerza skarbu Jeremy’ego Hunta, w którym powinny znaleźć się propozycje na pobudzenie wzrostu gospodarczego.

W ciągu niecałych dwóch lat Bank Anglii podniósł stopy procentowe z 0,1% do 5,25%. Na ostatnim posiedzeniu Komitet Polityki Monetarnej utrzymano je na niezmiennym poziomie. Większość ekonomistów spodziewa się, że osiągnęły one już swój najwyższy poziom, a obniżki rozpoczną się w sierpniu przyszłego roku. Według brytyjskiego banku centralnego PKB państwa może osiągnąć w IV kwartale wzrost na poziomie 0,1%, natomiast w całym przyszłym roku czeka go stagnacja.

Reklama

 


Udostępnij: