500 mln dolarów z UK na gaz dla Ukrainy

  • Post author:
Udostępnij:

Rząd Wielkiej Brytanii za pośrednictwem Banku Światowego przeznaczy 500 mln dolarów dla Ukrainy na zakup gazu.

Reklama

O decyzji dotyczącej przyznania finansowania na zakup gazu przez ukraiński rząd poinformowała służba prasowa Gabinetu Ministrów po spotkaniu premiera Ukrainy Denysa Szmyhala z premier Wielkiej Brytanii Liz Truss w Nowym Jorku.

Komentatorzy zwrócili uwagę, że w kontekście dywersyfikacji źródeł dostaw energii i przygotowań do sezonu grzewczego premierzy Ukrainy i Wielkiej Brytanii dyskutowali o potrzebie zwiększenia własnego wydobycia gazu, w szczególności na Ukrainie. Szmyhal podkreślił, że strona ukraińska jest  zainteresowana “zaangażowaniem brytyjskiego biznesu w rozwój wydobycia gazu na Ukrainie”. “Spodziewamy się, że rząd brytyjski podejmie niezbędne decyzje, aby zabezpieczyć brytyjski biznes na Ukrainie przed ryzykiem militarnym” – dodano w oświadczeniu szefa ukraińskiego rządu.

Jak podawała niedawno ukraińska agencja informacyjna Unian, premier Szmyhal informował, że do początku października w ukraińskich magazynach będzie składowanych 15,5 mld m3 gazu. Istnieją również umowy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki dotyczące przydziału 2 mld m3 gazu. Biorąc pod uwagę znaczny spadek zużycia gazu spowodowany wojną, ilość ta powinna wystarczyć Ukrainie na przetrwanie umiarkowanej zimy.

Reklama

Udostępnij: