Inflacja znowu w górę! A to jeszcze nie koniec

  • Post author:
Udostępnij:

W lipcu 2022 r. roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii wzrosła do 10,1 proc. To kolejny miesiąc, gdy jest ona na najwyższym poziomie od 40 lat i pierwszy przypadek od lutego 1982 r., by osiągnęła wartość dwucyfrową. Rosnąca inflacja powoduje, że realne pensje w Wielkiej Brytanii coraz szybciej spadają i to w tempie najszybszym od 2001 r.

Reklama

Analitycy prognozowali, że będzie to 9,8 proc. To i tak byłby znaczący wzrost w stosunku do poziomu w czerwcu, gdy odczyt inflacji wyniósł 9,4 proc. Według ONS, czynnikiem w największym stopniu napędzającym inflację na Wyspach jest żywność, której ceny zwiększyły się w lipcu w porównaniu z lipcem 2021 r. o 12,7 proc. W czerwcu ceny żywności wzrosły rok do roku o 9,8 proc. Szczególnie szybko rosną ceny podstawowych produktów żywnościowych. W górę idą chleb, mleko, sery czy jajka, ale i karma dla zwierząt, papier toaletowy, szczoteczki do zębów i dezodoranty.

Rosnąca inflacja powoduje, że realne pensje w Wielkiej Brytanii coraz szybciej spadają. Dzień wcześniej ONS informował, że w czerwcu 2022 r. realne wynagrodzenia bez premii były o 3 proc. niższe niż przed rokiem, co jest największym spadkiem, od kiedy w 2001 roku urząd zaczął prowadzić porównywalne statystyki. Podobna sytuacja jest w Polsce. W drugim kwartale odnotowano spadek realnych wynagrodzeń o 1,8 proc., co jest najgorszym wynikiem od 1995 roku.

Szczyt inflacyjny na Wyspach jest jeszcze przed nami. Bank Anglii, podnosząc na początku sierpnia po raz kolejny stopę procentową, oświadczył, iż spodziewa się, że w czwartym kwartale tego roku inflacja przekroczy 13 proc. Wielka Brytania boryka się z podobnymi problemami, co kontynentalna część Europy, ale  odczuwa też negatywne skutki brexitu, spotęgowane przez problemy, które są skutkiem zawirowania na rynkach po inwazji Rosji na Ukrainę.

Reklama

 


Udostępnij: