Jazzowa elektronika w JAZZ Cafe POSK

  • Post author:
Udostępnij:

Jerry Mączyński (Jerry& The Pelican System) zaprezentuje w najbliższą sobotę w Jazz Cafe POSK muzykę ze swojego najnowszego albumu „Sariani”, który łączy zmieniające się elektroniczne tekstury ambientu z jego głęboko zakorzenioną miłością do eksperymentalnego i free jazzu. 

Reklama

Jerry & The Pelican System to alternatywny koncept muzyczny, na którego czele stoi Jerzy Mączyński, młody polski jazzowy i eksperymentujący saksofonista i kompozytor, Master Student Berklee College of Music. Jego poprzedni, debiutancki album ukazał się w 2019 roku w legendarnej i prestiżowej serii Polish Jazz i zawiera muzykę wymykającą się klasyfikacjom. 

Solowy projekt Jerzego Mączyńskiego „Sariani” prezentuje muzykę z jego najnowszego albumu wydanego przez holenderską wytwórnię yehyeh. Od momentu powstania w 2018 roku, wytwórnia yeyeh Pietera Jansena celowała w dostarczaniu owoców niezwykłej i inspirującej współpracy między artystami; w tym przypadku  mieszkający w Amsterdamie kurator i właściciel wytwórni spojrzał na wschód, ku polskiemu undergroundowi  jazzowemu. 

Muzyka na „Sariani” składa się m.in. z takich  pozycji jak „Temple of Jetsu”, która jest szczególnie uduchowioną kompozycją, łącząc melodyczne cykle klasycznego minimalizmu z podobnie powoli rozwijającymi się motywami elektronicznymi i soczystymi ambientowymi warstwami, natomiast tytułowa kompozycja „Sariani” – medytacja nad trudną sytuacją kobiet w Indiach – oferuje piękną, ale czasami niespokojną mieszankę gęsto nawarstwionych dźwięków saksofonowych w tonacji molowej, egzotycznych i odurzających solówek, dziwnych elektronicznych rytmów i otaczających je syntezatorowych splotów. 

 „Połączenie mocnej, groove’owej elektroniki z żywą, zakorzenioną we free jazzie i poddaną wpływom etnicznym grą Mączyńskiego na saksofonach daje efekt piorunujący”  (Jazz Forum) 

„Bogactwo rytmiczne i brzmieniowe nie ucieka (jak miało to miejsce na debiucie) w stronę „kontrolowanego chaosu”. Na najnowszym albumie zagłębiamy się w medytacyjny, uduchowiony trans. Z jednej strony oparty został on na elementach muzyki hinduskiej, z drugiej – na nowoczesnym, przyjemnie „tłustym” brzmieniu elektroniki” (Jazz Forum) 

 

Jerry & The Pelican System:

Jerzy Mączyński – saksofon, elektronika 

www.jerzymaczynski.com 

 SOBOTA 2 LIPCA 2022: JERRY & THE PELICAN SYSTEM  

Bar 7:30 pm / muzyka 8:30 pm 

Bilety £15 na drzwiach lub na Eventbrite: https://bit.ly/3OffcFZ  

 

JERRY & THE PELICAN SYSTEN (Jerzy Mączyński) – SARIANI solo performance 

Reklama

Udostępnij: