You are currently viewing Kara dla właściciela Facebooka

Kara dla właściciela Facebooka

  • Post author:
Udostępnij:

Właściciel serwisu społecznościowego Facebook, Meta, został ukarany grzywną 1,5 miliona funtów przez brytyjski urząd antymonopolowy (CMA) za złamanie wcześniej nałożonych na firmę zasad. Chodzi o przejęcie przez Metę serwisu z gifami – Giphy w 2020 roku. Przedstawiciel Mety zapewnił, że firma zapłaci karę.

Reklama

Giphy to platforma do dzielenia się krótkimi, zapętlonymi nagraniami. Meta kupiła ją za 400 mln dolarów. W październiku 2021 brytyjski regulator antymonopolowy, CMA, nakazał Meta sprzedaż serwisu, uzasadniając to obawami o wpływ przejęcia Giphy na rynek reklam internetowych. Koncern odwołał się od tej decyzji. Brytyjski regulator nałożył wówczas na firmę Meta karę 50,5 mln funtów za inne naruszenia.

Obecną karę nałożono na Meta za niepoinformowanie CMA o opuszczenie przez firmę trzech kluczowych pracowników, co było złamaniem wcześniejszych wymogów nałożonych na koncern przez brytyjskiego regulatora w związku z przejęciem Giphy. W piątkowej decyzji CMA zaznaczono, że Meta w “poważny i szczególnie rażący sposób” nie dostosowała się do zasad, które miały zagwarantować, że obie firmy będą nadal ze sobą konkurowały i nie dojdzie do ich integracji.

Brytyjski regulator przyjmuje w ostatnich latach twardą postawę wobec technologicznych gigantów i bada ich dominującą rolę w kwestiach takich jak reklama w internecie – komentuje agencja Reutera.

Reklama

Udostępnij: