Król Karol odziedziczył również łabędzie

  • Post author:
Udostępnij:

Brytyjski monarcha jest współwłaścicielem wszystkich nieoznakowanych łabędzi pływających na otwartych wodach Wielkiej Brytanii. Po śmierci Elżbiety II odziedziczył je król Karol III. To tradycja sięgająca XII wieku.

Reklama

Od XII wieku wszystkie nieoznakowane łabędzie nieme, żyjące wolno na otwartych wodach Wielkiej Brytanii, uważane są za własność monarchy, którą współdzieli z dwiema brytyjskimi firmami Vintners i Dyers. Firmy te stały się współwłaścicielami łabędzi trzy wieki później.

Strona internetowa rodziny królewskiej informuje, że choć monarcha może rościć sobie prawo do każdego nieoznaczonego łabędzia niemego pływającego na otwartych wodach, to Elżbieta II korzystała z niego tylko na niektórych odcinkach Tamizy i jej dopływów.

Około 800 lat temu łabędzie były zagrożone kłusownictwem i uznawano je za przysmak i ważne źródło pożywienia. Od setek lat co roku odbywa się także tradycyjne liczenie populacji łabędzi w Tamizie. Ptaki są ważone i sprawdzany jest ich stan zdrowia. Królowa Elżbieta II brała udział w takim wydarzeniu w 2009 roku.

Reklama

 


Udostępnij: