You are currently viewing Książę Andrzej bez tytułu

Książę Andrzej bez tytułu

  • Post author:
Udostępnij:

Książę Andrzej straci tytuł książęcy w związku ze skandalem wokół jego powiązań ze skazanym amerykańskim przestępcą seksualnym Jeffreyem Epsteinem.

Reklama

Książę Andrzej zostanie pozbawiony tytułu książęcego i będzie musiał opuścić rezydencję Royal Lodge. Pałac Buckingham uznał to za „niezbędne” w świetle kolejnych ujawnianych informacji o powiązaniach księcia z amerykańskim przestępcą seksualnym Jeffreyem Epsteinem.

„Jego Królewska Mość (Karol III) rozpoczął dziś formalny proces odebrania stylu, tytułów i honorów księcia Andrzeja”, poinformował wczoraj (30 października) Pałac w wydanym oświadczeniu, dodając, że książę Andrzej „będzie odtąd znany jako Andrew Mountbatten Windsor”.

Kontrowersje wokół powiązań syna Elżbiety II z Epsteinem rzucają cień na brytyjską rodzinę królewską. Niedawno wydano wspomnienia Virginii Giuffre – Amerykanki, która twierdziła, że została zmuszona do odbycia kontaktów seksualnych z Andrzejem jako nastolatka po tym, jak została wykorzystana przez Epsteina.

Rodzina Giuffre wydała wczoraj oświadczenie dla „The Washington Post”, w którym chwali „odwagę” Virginii. „Dziś zwykła amerykańska dziewczyna z przeciętnej rodziny obaliła brytyjskiego księcia swoją prawdą i niezwykłą odwagą”. Giuffre popełniła samobójstwo w lutym tego roku, krótko po ukończeniu swojej autobiografii.

Na początku miesiąca Andrzej ogłosił, że zrzeka się używania tytułu księcia Yorku. Nadzieje brytyjskiej rodziny królewskiej, że gest ten uspokoi opinię publiczną w sprawie jego relacji z Epsteinem, szybko zostały rozwiane, a uwaga mediów ponownie skupiła się na jego sytuacji mieszkaniowej, wskazuje „The Washington Post”.

Andrzej mieszka w Royal Lodge, 30-pokojowej rezydencji położonej w Windsor Great Park, którą dzieli ze swoją byłą żoną, Sarą Ferguson, mieszkającą w osobnym skrzydle. Od 22 lat płacił symboliczny czynsz w wysokości „jednego ziarenka pieprzu”, choć podobno zapłacił milion funtów za dzierżawę i co najmniej 7,5 miliona funtów za remonty.

Pałac Buckingham potwierdził wczoraj, że „doręczono już formalne zawiadomienie o rozwiązaniu umowy dzierżawy”. Andrzej ma przeprowadzić się do Sandringham – rezydencji królewskiej należącej bezpośrednio do monarchy. Ferguson również opuści Royal Lodge i zorganizuje sobie nowe miejsce zamieszkania we własnym zakresie, natomiast ich córki, księżniczki Beatrycze i Eugenia, zachowają swoje tytuły królewskie.

Przeczytaj również:  Rok 2025 – kalejdoskop polonijnych wydarzeń w Wielkiej Brytanii

Sam proces pozbawienia tytułów jest skomplikowany pod względem prawnym. Ponieważ tytuł księcia Yorku jest tytułem parowskim, Karol III wysłał królewskie listy uwierzytelniające (royal warrants) do Lorda Kanclerza w celu usunięcia Andrzeja z rejestru parów oraz odebrania tytułu książęcego i tytułu „Jego Królewskiej Wysokości”. Proces ten, rzadko stosowany i wymagający od królewskich doradców odkurzenia dawnych protokołów, prawdopodobnie przebiegnie szybciej niż groźby działań legislacyjnych, które pojawiały się w parlamencie.

W ostatnich tygodniach nasilały się apele bezprecedensowych kroków wobec skompromitowanego księcia. Stephen Flynn, lider Szkockiej Partii Narodowej (SNP) w Izbie Gmin, złożył wniosek wzywający rząd do odebrania Andrzejowi wszystkich tytułów, w tym „hrabiego Inverness”, jak częściej nazywano Andrzeja w Szkocji.

Reklama

 


Udostępnij: