You are currently viewing Książę Karol zamiast królowej

Książę Karol zamiast królowej

  • Post author:
Udostępnij:

Królowa Elżbieta II nie wzięła udziału we wtorkowym otwarciu nowej sesji brytyjskiego parlamentu, a mowę tronową w jej imieniu odczytał następca tronu, książę Karol. Wcześniej poinformował o tym Pałac Buckingham. Jak wskazano, monarchini ma “epizodyczne problemy z przemieszczaniem się”.
To zaledwie trzeci przypadek w czasie jej 70-letniego panowania – i pierwszy od 59 lat – by Elżbieta II nie uczestniczyła w otwarciu nowej sesji parlamentu. Poprzednie miały miejsce w 1959 i 1963 roku, kiedy była w ciąży. W mowie tronowej monarcha przedstawia plany legislacyjne rządu na najbliższą sesję parlamentu, trwającą zazwyczaj rok. Dokument odczytał w zastępstwie królowej Elżbiety II książę Walii Karol..

Reklama

To kolejne z wydarzeń w ostatnich miesiącach, z udziału w którym 96-letnia Elżbieta II musiała zrezygnować ze względu na problemy zdrowotne. Zaczęły się one w październiku 2021 roku od skręcenia pleców, zaś w lutym tego roku test na obecność koronawirusa dał u niej wynik pozytywny, choć sam przebieg choroby był dość łagodny.

Pojawiły się obawy, czy i w jakim stopniu będzie mogła wziąć udział w obchodach 70-lecia swojego panowania, które planowane są w dniach 2-5 czerwca.

Reklama

Udostępnij: