Monety i banknoty z królową zostaną wymienione?

  • Post author:
Udostępnij:

Po śmierci Elżbiety II wizerunek Królowej na brytyjskich banknotach powinien zostać zastąpiony podobizną Karola III. Wielka Brytania jest jednak świeżo po wymianie funtów, więc szybkiej  produkcji nowych banknotów raczej nie będzie.

Reklama

W Wielkiej Brytanii dość często wymienia się banknoty na te z nową szatą graficzną, czego głównym celem jest zabezpieczenie przed fałszerzami. Ekonomiści mają wątpliwości, czy z powodu kosztów bank zdecyduje się na kolejną wymianę pieniądza. Obecnie w obiegu jest ponad 4,5 mld banknotów funtowych o wartości 80 mld GBP. Produkcja jednego polimerowego brytyjskiego banknotu to koszt w wysokości 20 pensów. Prawdopodobnie jeżeli zapadnie decyzja Banku Anglii o wymianie funtów z wizerunkiem zmarłej monarchini, to będzie wprowadzona w życie z długim okresem przejściowym, z powodu wysokich kosztów takiej operacji.

Inaczej może być z monetami. Możemy się spodziewać stopniowej wymiany monet bitych w obiegu. Jest już decyzja Banku Centralnego Australii, który ogłosił, że monety z wizerunkiem królowej Elżbiety II pozostaną w obiegu, a po 2023 roku wszystkie nowe monety będą wybijane już z podobizną króla Karola III.

Reklama

Udostępnij: