Morawiecki nie spotka się z Johnsonem

  • Post author:
Udostępnij:

Boris Johnson planował przyjechać do Warszawy, jednak polskie władze nie mają już czasu na spotkanie z ustępującym premierem Wielkiej Brytanii — informuje agencja Bloomberg.
Podróż do Polski miała być częścią serii pożegnalnych wizyt i rozmów telefonicznych pomiędzy Borisem Johnsonem a różnymi światowymi liderami. Brytyjscy i polscy urzędnicy wstępnie uzgodnili spotkanie polityków w Warszawie 8 sierpnia.  Jednak  kancelaria premiera Morawieckiego poinformowała, że termin jest nieaktualny, a szef rządu najprawdopodobniej nie znajdzie już czasu dla Johnsona przed jego odejściem ze stanowiska we wrześniu.

Reklama

Inną wersję przedstawiła strona polska. Centrum Informacyjne Rządu oświadczyło, że do polsko-brytyjskich konsultacji miało dojść 11 sierpnia. “Na prośbę strony brytyjskiej, po decyzji premiera B. Johnsona o rezygnacji, zostały wówczas odwołane i będą zorganizowane po uformowaniu nowego gabinetu w Wielkiej Brytanii” — czytamy.

Szef brytyjskiego rządu w najbliższych dniach chce pożegnać się z innymi przywódcami. Planowane są rozmowy telefoniczne z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz prezydentem USA Joe Bidenem.

Na początku lipca Boris Johnson zapowiedział swoją dymisję po fali rezygnacji deputowanych Partii Konserwatywnej ze stanowisk rządowych. Premierowi zaszkodził skandal obyczajowy wokół Chrisa Pinchera, wiceszefa klubu torysów w Izbie Gmin oraz tzw. party gate, seria imprez przy Downing Street, które odbyły się podczas pandemii COVID-19, gdy obowiązywał zakaz zgromadzeń.

W Partii Konserwatywnej trwają wybory nowego lidera. Ich faworytką jest dotychczasowa szefowa dyplomacji Liz Truss. Nazwisko nowego przywódcy ugrupowania zostanie ogłoszone 5 września.

Reklama

Udostępnij: