You are currently viewing Morze wyrzuciło na plaże tysiące niebieskich kuleczek

Morze wyrzuciło na plaże tysiące niebieskich kuleczek

  • Post author:
Udostępnij:

Morze zaczęło wyrzucać niebieskie kuleczki na brytyjskie plaże. Wzbudza to zaniepokojenie organizacji ekologicznych, ponieważ tajemnicze piłeczki stanowią zagrożenie dla dzikiej przyrody.

Reklama

Eksperci z Tees Valley Wildlife zaapelowali do lokalnej społeczności o pomoc. Proszą osoby, które odnalazły niebieskie piłeczki, by skontaktowały się z nimi za pośrednictwem Facebooka. Eksperci twierdzą, że kule pochodzą z elektrowni Hartlepool wykorzystującej kulki ścierne do czyszczenia rur w układzie chłodzenia.

Nazywane od nazwiska producenta “piłkami Taprogge” kulki rzadko trafiają do morza. Pojawiły się podejrzenia, że wiele z nich już wcześniej leżało na dnie, ale z powodu wzburzenia wody w trakcie burz, zostały wyrzucone na brzeg.  Małe niebieskie kulki są wykonane z naturalnego kauczuku. Są biodegradowalne i nie radioaktywne, ale i tak stanowią problem.
Głos w sprawie zabrała przedstawicielka Tees Valley Wildlife Jacky Watson. Jak podkreśliła w rozmowie z “Independent”, ze zgłoszeń wynika, że w ciągu czterech dni piłeczek odnaleziono ponad tysiąc. Czas ich rozkładu to dwa lata. Według niej mają “stanowić zagrożenie dla morskiej fauny i flory”.

Firma odniosła się do zdarzenia, informując, że nie było żadnych usterek, dlatego przyczyną mogą być “silne wiatry i prądy”.

Foto: FB Tees Valley Wildlife

Reklama

Udostępnij: