You are currently viewing Nadciąga rok kryzysu?

Nadciąga rok kryzysu?

  • Post author:
Udostępnij:

2022 rok będzie rokiem kryzysu dla milionów gospodarstw domowych – takie wnioski wynikają z raportu ośrodka analitycznego Resolution Foundation.

Reklama

Resolution Foundation przewiduje, że w 2022 roku czekają nas wyższe rachunki za energię, brak wzrostu wynagrodzeń i podwyżki podatków. Z tego powodu gospodarstwa domowe stracą 1 200 funtów rocznie. Wzrost o 1,25 proc. składek na ubezpieczenie społeczne spowoduje, iż przeciętne gospodarstwo domowe poniesie dodatkowe koszty w wysokości 600 funtów rocznie, podczas gdy wyższe rachunki za energię zwiększą wydatki o dodatkowe 500 funtów. Obie te podwyżki wejdą w życie w kwietniu.

W ostatnich miesiącach hurtowe ceny gazu wzrosły do bezprecedensowych poziomów. W zeszłym tygodniu osiągnęły nowy rekord 450p za jednostkę ciepła, co zdaniem ekspertów może spowodować, że średnie roczne rachunki za gaz wzrosną w przyszłym roku do około 2 000 funtów.

A już w tym roku koszty utrzymania znacznie wzrosły. Szacuje się, że wzrost wyniósł 5,1 proc. w ciągu 12 miesięcy, co jest najwyższym wzrostem od 10 lat. Rośnie też inflacja. Według Banku Anglii, osiągnie szczyt na poziomie 6 proc na wiosnę, a Resolution Foundation ostrzegła, że realny wzrost płac, który nie zmienił się w październiku, “prawie na pewno zaczął spadać w zeszłym miesiącu i jest mało prawdopodobne, aby zacząć ponownie rosnąć aż do ostatniego kwartału 2022 roku”.

Reklama

Udostępnij: