You are currently viewing Nie będzie wyścigu zbrojeń między mocarstwami

Nie będzie wyścigu zbrojeń między mocarstwami

  • Post author:
Udostępnij:

Francja, Chiny, Rosja, Wielka Brytania i USA podpisały w poniedziałek deklarację w sprawie zapobiegania wojnie nuklearnej i wyścigowi zbrojeń. Komunikat zamieszczono na stronach Białego Domu

Reklama

 

Francja, Chiny, Rosja, Wielka Brytania i USA “uważają, że uniknięcie wojny między państwami posiadającymi broń nuklearną i ograniczenie strategicznego ryzyka jest ich najważniejszą odpowiedzialnością”.

“Uznajemy, że wojny jądrowej nie można wygrać i nie wolno jej nigdy toczyć (…), uznajemy też, że broń nuklearna – tak długo, jak będzie istniała – powinna służyć celom obronnym, odstraszaniu agresji i zapobieganiu wojnie. Wierzmy głęboko, że należy zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu takiej broni” – czytamy w komunikacie – napisano w oświadczeniu. “Podkreślamy, że pragniemy współpracować ze wszystkimi państwami, aby stworzyć klimat korzystny dla postępu w działaniach na rzecz rozbrojenia, których ostatecznym celem jest świat bez broni nuklearnej” – napisano w oświadczeniu. “Mamy zamiar kontynuować zabiegi dwustronne i wielostronne o podejmowanie działań dyplomatycznych, aby unikać konfrontacji militarnych, wzmocnić stabilność i przewidywalność (sytuacji międzynarodowej), wzmocnić wzajemne zrozumienie i zaufanie oraz zapobiec wyścigowi zbrojeń, z którego nikt by nie skorzystał, i który byłby niebezpieczny dla wszystkich”.

W październiku Departament Stanu USA ujawnił liczbę amerykańskich głowic nuklearnych, która we wrześniu 2020 roku wynosiła 3750. To odejście od polityki poprzedniego prezydenta Donalda Trumpa, który podjął decyzję o utajnieniu tych danych. W czasach zimnej wojny było ich prawie 10 razy więcej.

Reklama

Udostępnij: