You are currently viewing Niższe podatki dla emerytów

Niższe podatki dla emerytów

  • Post author:
Udostępnij:

Polityczne przepychanki przed wyborami parlamentarnymi w UK. Premier Rishi Sunak zaproponował obniżki podatków dla milionów emerytów, podkreślając znaczenie starszych wyborców w nadchodzących lipcowych wyborach.

Reklama

Prawie 50 mln Brytyjczyków będzie uprawnionych do głosowania w wyborach, które odbędą się 4 lipca. Według sondaży prawdopodobnie zakończą one okres 14 lat rządów konserwatystów w kraju. Premier Sunak nie składa jednak broni –  jedna z jego ostatnich propozycji została skierowana właśnie do emerytów.

Partia Konserwatywna oświadczyła, że ​​wprowadzi nowy dodatek związany z wiekiem i zapewni obniżkę podatków o około 100 funtów (ok. 500 zł) w 2025 roku, a do końca następnej kadencji parlamentu kwota ta wzrośnie do prawie 300 funtów rocznie (ok. 1500 zł) – podaje Reuters. W 2024 roku kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii została ustalona na 12 570 funtów (ok. 62 800 zł). Liczbę emerytów na Wyspach szacuje się na 12,6 mln osób.

“To odważne działanie pokazuje, że jesteśmy po stronie emerytów. Alternatywą jest to, że Partia Pracy po raz pierwszy w historii wciągnie do podatku dochodowego wszystkich otrzymujących pełną emeryturę państwową” – przekazał premier Rishi Sunak.

Partia Konserwatywna stwierdziła, że ​​propozycja towarzyszy jej zaangażowaniu w tzw. “potrójny bezpiecznik”, który gwarantuje podwyżkę emerytur finansowanych ze środków publicznych o poziom wzrostu zarobków, inflację lub 2,5%, w zależności od tego, która wartość jest najwyższa. Rozwiązanie to ma kosztować 2,4 miliarda funtów rocznie do roku 2029/30.

Reklama

 


Udostępnij: