You are currently viewing Parada i nowy przepis na pudding na jubileusz królowej

Parada i nowy przepis na pudding na jubileusz królowej

  • Post author:
Udostępnij:

Pałac Buckingham ogłosił szczegółowy plan obchodów przypadającego w tym roku jubileuszu 70-lecia panowania Elżbiety II. Rocznica objęcia tronu przez 95-letnią królową przypada 6 lutego. Główne obchody odbędą się na początku czerwca.

Reklama

 

Jak podają brytyjskie media, pierwszym elementem obchodów jest już rozpoczęty konkurs kulinarny na nowy przepis na pudding. Zwycięski przepis zostanie udostępniony publicznie, a sam pudding będzie podawany na Wielkim Obiedzie Jubileuszowym podczas głównych obchodów w czerwcu.  Następnie od 12 do 15 maja ponad 500 koni i 1 000 wykonawców weźmie udział w 90-minutowym pokazie na zamku w Windsorze, zabierając widzów w podróż przez historię od Elżbiety I do czasów współczesnych.

Pierwszym dniem głównych obchodów będzie czwartek, 2 czerwca. W centrum Londynu parada wojskowa Trooping the Colour. Weźmie w niej udział ponad 1 400 paradujących żołnierzy, 200 koni i 400 muzyków. Tego samego dnia w 1 500 miejscach w całym Zjednoczonym Królestwie, na Wyspach Normandzkich, Wyspie Man i w brytyjskich terytoriach zamorskich zostaną zapalone latarnie Platynowego Jubileuszu, a po raz pierwszy światła zostaną zapalone również w stolicach krajów Wspólnoty Narodów.

Elżbieta II jest królową Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów od 6 lutego 1952 (koronowana 2 czerwca 1953). (Fot. ECentral Press/Getty Images)
W piątek 3 czerwca w londyńskiej katedrze św. Pawła odbędzie się nabożeństwo dziękczynne za panowanie królowej. W sobotę 4 czerwca w pałacu Buckingham odbędzie się Platynowe Przyjęcie – koncert, na którym mają wystąpić największe gwiazdy z siedmiu dekad panowania królowej, choć nazwisk wykonawców jeszcze nie ogłoszono.

Na niedzielę 5 czerwca zaplanowany jest natomiast Wielki Obiad Jubileuszowy, podczas którego w całym kraju odbywać się będą imprezy uliczne. Tego dnia odbędzie się również Platynowa Impreza Jubileuszowa, w której weźmie udział 5 tys. osób z Wielkiej Brytanii i krajów Wspólnoty Narodów, występujących w okolicach pałacu Buckingham. W ramach niej odbywać się będą występy muzyczne, teatralne, przedstawienia uliczne czy parady karnawałowe.

W lipcu w pałacu Buckingham, na zamku w Windsorze i w pałacu Holyroodhouse w Edynburgu zostaną wystawione trzy ekspozycje upamiętniające wstąpienie królowej na tron, koronację i jubileusze. Znajdą się tam portrety, a także biżuteria i stroje noszone podczas każdej z tych okazji.

Reklama

Udostępnij: