Pod podłogą znaleźli skarb

  • Post author:
Udostępnij:

Para z angielskiego Ellerby w trakcie remontu kuchni  znalazła pod podłogą złote monety pochodzące z XVII i XVIII wieku. Szczęśliwcy pokazali swoje znalezisko ekspertom, a ci wycenili je  na około 250 tysięcy funtów. Monety należały prawdopodobnie do kupieckiej rodziny. W październiku trafią na aukcję.

Reklama

Mieszkańcy Ellerby w hrabstwie Północne Yorkshire dokonali zaskakującego odkrycia podczas remontu kuchni w zamieszkiwanej przez nich od 10 lat XVIII-wiecznej rezydencji. W lipcu 2019 roku pod podłogą znaleźli pokryty solą gliniany kubek. Jak opisali w rozmowie z “Daily Mail”, nie był większy niż puszka coli. W środku znajdowało się ponad 260 złotych monet wybitych w latach 1610-1727.
O wycenę znaleziska para poprosiła specjalistów z londyńskiego domu aukcyjnego Spink & Son. Znawcy uznali, że łączna wartość monet znalezionych pod kuchenną podłogą w Ellerby to ok. 250 tys. funtów, czyli  ok. 1,3 mln złotych.

Najcenniejsza w kolekcji jest gwinea – pierwsza bita maszynowo angielska moneta, na której powinien widnieć wizerunek króla Jerzego I. Jej wartość podnosi rzadki błąd – moneta nie posiada awersu z twarzą władcy, na obu jej stronach znajduje się rewers. Organizatorzy aukcji spodziewają się, że pochodzący z XVIII wieku przedmiot zostanie sprzedany za ok. 4 tys. funtów (prawie 22 tys. złotych).
Na ok. 1,5 tys. funtów eksperci wyceniają inną monetę zawierającą błąd – gwineę z wizerunkiem króla Karola II. W tym przypadku błędny jest łaciński zapis imienia władcy, na awersie złotej monety zamiast prawidłowej wersji CAROLVS widnieje napis CRAOLVS.

Na swojej stronie dom aukcyjny podaje, że właścicielami monet w przeszłości byli prawdopodobnie Joseph i Sarah Fernley-Maisters, którzy wzięli ślub w 1694 roku. Byli oni przedstawicielami ostatniego pokolenia bogatej i wpływowej kupieckiej rodziny pochodzącej z angielskiego Hull. To Joseph i Sarah zamieszkiwali w XVIII wieku rezydencję, w której dokonano odkrycia. On zmarł w 1725 roku, ona 20 lat później.

Reklama

Udostępnij: