You are currently viewing Premier w opałach

Premier w opałach

  • Post author:
Udostępnij:

W trakcie śledztwa w sprawie sposobu, w jaki Wielka Brytania poradziła sobie z pandemią COVID-19, ujawniono notatkę premiera Rishiego Sunaka, który miał stwierdzić, że rząd powinien “po prostu pozwolić ludziom umrzeć” na COVID-19 zamiast nakładać kolejną kwarantannę w całym kraju.

Reklama

Patrick Vallance, który był głównym doradcą naukowym rządu w czasie pandemii COVID-19, 25 października 2020 roku zanotował w swoim dzienniku informację o spotkaniu ówczesnego premiera Borisa Johnsona i Rishiego Sunaka, który był wówczas ministrem finansów. W notatce doradcy, której treść ujawniono w dochodzeniu w sprawie sposobu, w jaki Wielka Brytania poradziła sobie z pandemią, odnotowano, że doradca premiera Dominic Cummings przekazał Vallance’owi to, co według niego usłyszał na spotkaniu. “Rishi uważa, że po prostu należy pozwolić ludziom umrzeć i to jest w porządku. To wszystko przypomina całkowity brak przywództwa”.

Rzecznik Sunaka powiedział, że premier przedstawi swoje stanowisko, składając zeznania w toku dochodzenia “zamiast odpowiadać każdemu z osobna fragmentarycznie”.

W ramach dochodzenia analizowana jest reakcja rządu na pandemię COVID-19, która spowodowała zamknięcie dużej części gospodarki i śmierć ponad 220 tysięcy osób w Wielkiej Brytanii. Dochodzenie ma trwać do 2026 roku. Urzędnicy rządowi wielokrotnie powtarzali, że rząd nie jest przygotowany na pandemię, a “toksyczna” kultura “macho” utrudnia reakcję na kryzys zdrowotny. Agencja Reutera zwróciła uwagę, że dowody zebrane w śledztwie podważają próbę Sunaka przedstawiania siebie jako zmiany w chaotycznym przywództwie Johnsona, mimo że był on jednym z najwyższych rangą ministrów w tym rządzie.

Reklama

Udostępnij: