You are currently viewing Prezydent Zelenski w brytyjskim parlamencie

Prezydent Zelenski w brytyjskim parlamencie

  • Post author:
Udostępnij:

Historyczne przemówienie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do członków brytyjskiej Izby Gmin. -Ukraina się nie podda i nie przegra – zapewnił. Wezwał Wielką Brytanię do jeszcze większej pomocy dla Ukrainy.

Reklama

To pierwszy przypadek w historii, by przywódca innego kraju przemawiał do brytyjskich posłów w sali posiedzeń i do tego zdalnie. Zełenski porównał walkę Ukraińców przeciw rosyjskiej agresji, do tej, którą w czasie II wojny światowej Wielka Brytania prowadziła przeciw nazistowskim Niemcom. – Nie chcemy stracić tego, co mamy, co jest nasze… tak samo jak wy kiedyś nie chcieliście stracić swojego kraju, kiedy naziści zaczęli walczyć z waszym państwem, a wy musieliście walczyć o Wielką Brytanię” – przypomniał. I nawiązując do słynnego przemówienia ówczesnego brytyjskiego premiera Winstona Churchilla, który w 1940 r. mówił “będziemy walczyć na plażach”, Zełenski zapewnił: “Nie poddamy się i nie przegramy, będziemy walczyć do końca, na morzu, w powietrzu, będziemy nadal walczyć o naszą ziemię, bez względu na koszty, będziemy walczyć w lasach, na polach, na brzegach, na ulicach”. Odwołał się też to Williama Szekspira, mówiąc, że dla Ukrainy odpowiedź na pytanie “być albo nie być, brzmi zdecydowanie tak, być”.

Zaapelował o większą pomoc wojskową i dalsze sankcje, mówiąc: “Potrzebujemy waszej pomocy, pomocy państw zachodnich. Jesteśmy wdzięczni za tę pomoc i ja jestem wdzięczny tobie, Borisie. Proszę o zwiększenie nacisku poprzez sankcje wobec tego kraju (Rosji) i proszę o uznanie tego kraju za kraj terrorystyczny” – wzywał ukraiński prezydent.ał długą owację na stojąco od posłów zarówno przed, jak i po swoim wystąpieniu.

Bezpośrednio po nim brytyjski premier Boris Johnson obiecał, że zastosuje “wszelkie środki – dyplomatyczne, humanitarne i ekonomiczne – dopóki Rosja nie poniesie porażki, a Ukraina nie będzie znów wolna”.

Reklama

Udostępnij: