You are currently viewing Progi ubezpieczeń społecznych w górę

Progi ubezpieczeń społecznych w górę

  • Post author:
Udostępnij:

Wzrastają progi dochodowe dotyczące składek National Insurance. To ubezpieczenie społeczne jest płatnością, którą wnosi się, aby uzyskać prawo do określonych świadczeń i emerytury państwowej. Składki te płacą osoby, które ukończyły 16 lat i są pracownikiem zarabiającym powyżej 190 funtów tygodniowo lub są samozatrudnione i osiągają zysk w wysokości 6 725 funtów lub więcej rocznie. Dla kogo będą korzystne planowane zmiany?

Reklama

Wysokość progów dochodowych dotyczących składek na ubezpieczenie społeczne (NI) ma ulec zmianie w przyszłym tygodniu, co zmniejszy obciążenia podatkowe milionów pracowników. Uważa się, że z podwyższenia progów skorzysta około 30 milionów osób, a przeciętny pracownik zaoszczędzi dzięki temu około 330 funtów rocznie. Około 2,2 miliona pracowników nie będzie musiało już płacić składek na ubezpieczenie społeczne. Podniesiona została również sama stawka ubezpieczenia, która wzrosła o 1,25 punktu procentowego. Osoby, które zarabiają do około 34 000 funtów, na zmianach tych zyskają, ale osoby zarabiające więcej – stracą.

Podstawowy tygodniowy próg dochodowy, dla pracowników etatowych wzrośnie ze 190 do 242 funtów, a miesięczny z 823 do 1048 funtów. Dla osób samozatrudnionych wartość minimalnego progu dochodowego wzrośnie z 6 515 do 6 725 funtów. Z kolei stawka tygodniowa składki ubezpieczenia wzrośnie z 3,05 do 3,15 funta. Natomiast dolny limit dochodów dla osób samozatrudnionych, płacących National Insurance Class 4, wzrośnie z 9 568 funtów do 11 908 funtów.

Reklama

Udostępnij: