You are currently viewing Przedsiębiorcy mają kłopot

Przedsiębiorcy mają kłopot

  • Post author:
Udostępnij:

Właściciele firm Polskich,  unijnych, i brytyjskich mówią o niepewności i dodatkowych wydatkach. By przewieźć z Polski do Wielkiej Brytanii takie produkty jak: sery, mleko czy wiele rodzajów mięsa unijni przedsiębiorcy muszą mieć teraz nowy certyfikat weterynaryjny. Przepisy wchodzą w życie za kilka godzin.

Reklama

W czwartą rocznicę wyjścia z Unii, kolejne efekty brexitu dają o sobie znać. Brytyjczycy pięć razy odwlekali wprowadzenie nowych zasad, bo obawiali się wpływu na swoją gospodarkę. Teraz jednak system rusza, a znaków zapytania po obu stronach kanału La Manche jest wiele. Według przedsiębiorców z UK niewielcy eksporterzy z Unii mogą po prostu uznać, że nowa biurokracja to za duży kłopot. I przestać wysyłać jedzenie do Wielkiej Brytanii. Ponad 300 milionów funtów rocznie – według rządu w Londynie tyle nowy system będzie kosztował brytyjskie firmy. Podpisując umowę brexitową premier Boris Johnson zapewniał, że takich barier pozataryfowych nie będzie. W skali roku wartość brytyjskiego importu z Unii to ok. 260 miliardów.

Nowe zasady zaczną działać o północy, czyli o godzinie 23.00 czasu brytyjskiego. Nie dotyczą eksportu do Irlandii Północnej, która  koordynuje przepisy z Unią Europejską.

Reklama

Udostępnij: