You are currently viewing Przedwyborcze starcie na remis

Przedwyborcze starcie na remis

  • Post author:
Udostępnij:

Brytyjski premier Rishi Sunak i lider opozycji Keir Starmer zmierzyli się w środę wieczorem w ostatniej telewizyjnej debacie przed wyznaczonymi na przyszły czwartek wyborami do Izby Gmin. Była ona ostrzejsza niż poprzednia.
Zorganizowana przez stację BBC i przeprowadzona w Nottingham debata była drugą, w której obaj mogli ustosunkowywać się wzajemnie do swoich odpowiedzi. Sunak wielokrotnie powtarzał w jej trakcie, że Starmer nie ma żadnego planu na rządzenie krajem, nie mówi prawdy o tym, co zamierza zrobić jako premier, a wygrana Partii Pracy oznaczać będzie wzrost obciążeń podatkowych dla każdej rodziny o 2000 funtów rocznie oraz oddanie kontroli nad granicami. Natomiast Starmer mówił głównie o zakończeniu 14 lat chaotycznych rządów Partii Konserwatywnej i o spadku poziomu życia, który w tym czasie nastąpił.

Reklama

Żaden z panów nie powiedział w debacie niczego, o czym nie mówiłby wcześniej i żaden też nie wyjaśnił w konkretny sposób, jak zamierza sfinansować złożone w programach wyborczych obietnice. Tym, co najbardziej zwróciło uwagę, był aż 15-ktotnie użyte przez Sunaka w ciągu 75 minut wezwanie, by nie oddawać w ręce Partii Pracy kontroli nad podatkami i nad granicami.

Jeśli chodzi o wynik środowej debaty, to według błyskawicznego sondażu przeprowadzonego przez ośrodek YouGov, zakończyła się ona remisem. Dokładnie połowa ankietowanych uważa, że Sunak całościowo wypadł lepiej, druga połowa – że Starmer. W przypadku poszczególnych obszarów debaty, Sunak otrzymał lepsze oceny w kwestii imigracji i podatków, Starmer – w temacie świadczeń socjalnych, relacji z UE i gospodarki.

Reklama

Udostępnij: