You are currently viewing Skonfiskowano nielegalne leki za ponad 30 mln funtów

Skonfiskowano nielegalne leki za ponad 30 mln funtów

  • Post author:
Udostępnij:

Brytyjska agencja regulująca leki i produkty lecznicze (MHRA) ogłosiła, że ​​w 2023 roku w Wielkiej Brytanii skonfiskowano nielegalne leki o wartości ponad 30 milionów funtów.

Reklama

Jak poinformowano w komunikacie prasowym, organ regulujący sprzedaż produktów leczniczych we współpracy z organami ścigania łącznie przechwycił ponad 15,5 miliona dawek leków będących przedmiotem nielegalnego obrotu, w tym leków przeciwlękowych wydawanych wyłącznie na receptę, opioidów i tabletek nasennych.

Wśród leków wykrytych podczas ubiegłorocznych konfiskat znalazły się również sfałszowane i nielicencjonowane produkty związane ze stylem życia, takie jak leki na wypadanie włosów, a także produkty estetyczne, takie jak produkty odchudzające zawierające semaglutyd.

Leki nielicencjonowane nie będą oceniane przez MHRA pod kątem bezpieczeństwa, skuteczności ani jakości procesów produkcji i dystrybucji, co oznacza, że ​​osoby stosujące te produkty nie mogą być pewne, co zawierają.

Podczas operacji Pangea – międzynarodowej inicjatywy mającej na celu zwalczanie nielegalnego handlu produktami medycznymi w Internecie, skonfiskowano dwa miliony dawek nielegalnie wprowadzonych na rynek leków. – Bezpieczeństwo publiczne jest naszym priorytetem numer jeden. Nasza jednostka ds. egzekwowania prawa ciężko pracuje, aby zapobiegać nielegalnej działalności związanej z lekami i urządzeniami medycznymi, wykrywać ją i badać, aby chronić ludzi i zwalczać ten szkodliwy handel. W tym roku, współpracując z partnerami z sektora publicznego i prywatnego, nasze wysiłki doprowadziły do ​​większej niż kiedykolwiek konfiskaty leków, nałożonych kar pozbawienia wolności dla przestępców, odebrania zysków z przestępstw i znacznych sukcesów w zakłócaniu handlu w Internecie – powiedział Andy Morling, zastępca dyrektora MHRA ds. egzekwowania prawa.

Do nielegalnej sprzedaży leków w Internecie stosuje się różne techniki, w tym za pośrednictwem witryn internetowych zaprojektowanych tak, aby wyglądały jak legalne apteki lub sklepy internetowe, a także za pośrednictwem internetowych platform handlowych lub serwisów społecznościowych.

MHRA wspólnie z partnerami w ciągu roku doprowadziła do zablokowania 12 000 stron internetowych nielegalnie sprzedających produkty medyczne i zamknęła prawie 3000 profili w mediach społecznościowych, powiązanych z procederem.

– Kupowanie silnych leków od nielegalnych sprzedawców stwarza realne i bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, ponieważ nie masz pojęcia, co tak naprawdę mogą zawierać – powiedział Andy Morling.

Reklama

 


Udostępnij: