You are currently viewing Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów w weekend w POSK

Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów w weekend w POSK

  • Post author:
Udostępnij:

Już w tej weekend Teatr POSK będzie miejscem spektaklu “Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”. To kolejna twórcza prezentacja teatru, tym razem prowadząca po ścieżkach historii, prawdy o człowieku i poświęceniu dobru.

Reklama

Tragiczna i jednocześnie piękna w swojej ludzkiej prostocie opowieść o rodzinie Ulmów znalazła swoje miejsce w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Jednak o ile piękno duszy ludzkiej tej niezwykłej rodziny jest niezaprzeczalne, to jednocześnie skłania do ogólnej refleksji nad kondycją ludzką i tym, co w człowieku wzniosłe, wspaniałe, ale też okrutne i niesprawiedliwe.

Ta historia nie zaczyna się 24 marca 1944 r. w Markowej na Podkarpaciu u Józefa i Wiktorii Ulmów, gdzie Oni, ich dzieci oraz ukrywani przez nich Żydzi zostali zamordowani przez Niemców w wyniku donosu. To pamięć o tym, że istnieje biel i czerń, prawda i kłamstwo, miłość i nienawiść. Ta historia stanowi jednak o prawdzie, której bohaterami tragicznymi stała się nie tylko polska rodzina, której postępowanie jest chlubnym przykładem, ale i refleksją, że takich jak Oni, nie tylko w czasach II wojny światowej było wielu.

Wspomniana data jest szczególna. Jednak nie byłoby jej, gdyby nie lata wcześniejsze. Podczas II wojny światowej Józef i Wiktoria Ulmowie prowadzili gospodarstwo rolne, jednak Józef pasjonował się także… fotografią. Z tego czasu zachowało się wiele zdjęć, które ukazują życie na ów czas przeciętnej wielodzietnej rodziny, w której Wiktoria prowadziła dom i zajmowała się dziećmi. Należy tu dodać, iż w Markowej żyło wówczas około 20 rodzin żydowskich. W pierwszej połowie 1942 r. większość z nich została wywieziona i zamordowana w obozie zagłady w Bełżcu. Kolejne dni, tygodnie i miesiące polegały na walce o życie. Józef pomagał w owym czasie przy konstruowaniu kryjówek ratujących ludzi. Żydzi szukali też schronienia u mieszkańców okolicznych wsi. W Markowej, dzięki pomocy polskich rodzin wojnę przeżyło kilkunastu Żydów.

Józef Ulma i jego żona Wiktoria zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w 1985 roku.

Obecnie przed budynkiem muzeum poświęconego Rodzinie Ulmów znajduje się plac z podświetlanymi tabliczkami z nazwiskami Polaków zamordowanych za pomoc Żydom. W sąsiedztwie posadzono drzewka owocowe – zalążek Sadu Pamięci.

W Londynie natomiast dzięki Teatrowi POSK oraz teatrowi im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się spektakl, na który warto się wybrać.

“Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”

27.01.2024, godz.10.00

28.01.2024, godz.17.00

Bilety można zakupić na stronie Eventbrite, dla szkół i grup powyżej 15 osób zniżki  – informacje i rezerwacja dla grup teatr@posk.org.

Materiały organizatorów

Reklama

Udostępnij: