Stopy znowu w górę

  • Post author:
Udostępnij:

Bank Anglii dokonał piątej z rzędu podwyżki stóp procentowych, w obliczu najwyższej od 40 lat inflacji CPI. Była to najsilniejsza podwyżka od 1995 roku. Referencyjna stopa procentowa została podniesiona z 1,25 proc. do 1,75 proc., czyli o 50 punktów bazowych.
W czerwcu Bank Anglii dokonał podwyżki o 25 pb. Wcześniejsze podwyżki miały miejsce w maju, w marcu oraz w lutym. W ten sposób stopy procentowe w Wielkiej Brytanii znalazły się na najwyższym poziomie od przeszło 13 lat. Niemniej jednak sama stawka na poziomie zaledwie 1,75 proc. pozostaje bardzo niska. Tymczasem w czerwcu inflacja w Wielkiej Brytanii przyspieszyła do 9,4% i osiągnęła najwyższy poziom od 40 lat. Zatem realna stopa procentowa dla funta pozostaje głęboko ujemna. Cel inflacyjny Banku Anglii wynosi 2%.

Reklama

Decyzja Banku Anglii wpisuje się w trwający od kilku miesięcy globalny trend podnoszenia stóp procentowych w krajach rozwiniętych. Europejski Bank Centralny w lipcu zdecydował się na pierwszą podwyżkę od przeszło dekady, zrywając z polityką niedodatnich stóp procentowych. Zaskakujący, 50-punktowy ruch w czerwcu wykonali Szwajcarzy. Stóp wciąż nie podniósł za to Bank Japonii, utrzymując je na poziomie -0,1%.

Reklama

Udostępnij: