Tak będzie wyglądało pożegnanie Elżbiety II

  • Post author:
Udostępnij:

W poniedziałek 19 września rozpoczną się uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II.  Orszak z trumną monarchini ruszy tuż przed 12 czasu polskiego.
Elżbieta II zmarła w czwartek 8 września w wieku 96 lat. Uroczystości pogrzebowe królowej, która rządziła Wielką Brytanią przez 70 lat, rozpoczną się  po 11 dniach od śmierci monarchini. W wydarzeniu tym udział wezmą przedstawiciele nawet 200 krajów. Polskę będzie reprezentował prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Reklama

Pogrzeb Elżbiety II – harmonogram godzinowy
7:30 (godziny w czasie polskim) – drzwi Westminster Hall w Izbie Parlamentu, gdzie leży trumna z ciałem Elżbiety II, zostaną zamknięte dla publiczności.
11:44 – królewski orszak wyruszy z Pałacu Westminsterskiego do Opactwa Westminsterskiego. Powóz będzie wiózł trumnę królowej Elżbiety II w towarzystwie zespołu królewskich żandarmów i marines. Cała droga przejazdu będzie obstawiona przez członków królewskiej marynarki wojennej i królewskich Marines. Rodzina królewska, w tym król Karol III, będzie podążać za karetą.
11:52 – trumna z ciałem królowej dotrze do bram Opactwa Westminsterskiego. Następnie zostanie wniesiona do środka.
12:00 – w południe rozpocznie się ceremonia pogrzebowa. Prowadzić ją będzie dziekan Westminsteru David Hoyle. W trakcie uroczystości planowane są odczyty i modlitwy przywódców politycznych i religijnych, w tym premier Wielkiej Brytanii Liz Truss.
12:55 – w całej Wielkiej Brytanii zaczną się dwie minuty ciszy.
13:00 – pogrzeb królowej Elżbiety II zakończy się hymnem narodowym Wielkiej Brytanii (w zmienionej już formule, czyli “God Save the King”) oraz lamentem królowej w wykonaniu pipera (osoby grającej na dudach). Wówczas też trumna przejdzie w kolejnej procesji ulicami Londynu. W trakcie pochodu  będzie cały czas dzwonił Big Ben.

14:00 – trumna z ciałem Elżbiety II ma dotrzeć do Wellington Arch w Londynie, gdzie zostanie załadowana do karawanu. Stąd rodzina królewska wyruszy do zamku Windsor, który znajduje się około 35 kilometrów od Pałacu Buckingham.
16:06 – karawan powinien dotrzeć już do Windsoru. Tam dołączy do procesji zmierzającej w górę Albert Road. Król i inni członkowie rodziny królewskiej dołączą do drogi do kaplicy św. Jerzego około trzydziestu minut później.
17:00 – rozpocznie się nabożeństwo żałobne w kaplicy św. Jerzego, które zostanie poprowadzone przez dziekana Windsoru i zakończone błogosławieństwem arcybiskupa Canterbury.
20:30 – trumna królowej Elżbiety II zostanie złożona podczas prywatnej ceremonii w King George VI Memorial Chapel na zamku Windsor. Zostanie pochowana razem ze swoim mężem, księciem Filipem.

Reklama

Udostępnij: