You are currently viewing Upamiętnią polskich żołnierzy

Upamiętnią polskich żołnierzy

  • Post author:
Udostępnij:

“Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności. Losy Polaków w czasie II wojny światowej” to międzynarodowy projekt edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej, który ma na celu upamiętnić wysiłek zbrojny Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRR wraz z armią gen. Andersa.  Biblioteka Polska POSK w Londynie wraz z IPN zapraszają na wystawę i wykład towarzyszący temu wydarzeniu.

Reklama

Podczas II wojny światowej polscy żołnierze walczyli na wszystkich jej frontach w obronie godności i wolności oraz w imię solidarności z innymi zniewolonymi narodami. Wystawa przypomina bohaterskie czyny naszych lotników w Bitwie o Anglię, zapomnianych polskich żołnierzy spod Tobruku, Narwiku czy Monte Cassino.

Projekt planowany jest na lata 2022–2025, obejmie swym zasięgiem ponad 50 państw na całym świecie i jest przykładem polityki historycznej skierowanej do trudnego, wymagającego odbiorcy. Odbiorcy, który nie wie nic, albo niewiele o historii Polski. Często też posiada jej bardzo przekłamany, zdeformowany przez różne środki przekazu, obraz.

Przez tytułowe “szlaki nadziei” należy rozumieć zbiorowe peregrynacje obywateli polskich w latach II wojny światowej – o charakterze zarówno wojskowym, jak i cywilnym – którym przyświecała myśl o przywróceniu wolności Polsce i światu zniewolonym przez III Rzeszę i jej sojuszników, związane z działalnością legalnych władz Rzeczypospolitej.

Pretekstem do opowiedzenia o polskiej historii w tak wielu krajach świata będzie wystawa składająca się z dwóch części: ogólnej, opowiadającej odyseję Polaków podczas II wojny światowej oraz części lokalnej.

W każdym państwie, czy nawet konkretnej miejscowości powstanie inna wystawa lokalna dedykowana miejscowej społeczności i przedstawiająca polskich lokalnych bohaterów. Do dziś ludność Belgii czy Holandii pamięta żołnierzy 1 Dywizji Pancernej. W trakcie walk o Ypres gen. Stanisław Maczek wydał rozkaz zakazujący prowadzenia ognia artyleryjskiego w czasie walk o miasta, dzięki któremu cywilna ludność Belgii i Holandii nie traciła życia i dobytku. Takich lokalnych historii jest dużo więcej.

Organizatorem wystawy w Londynie jest IPN oraz Biblioteka Polska POSK, która zaprasza na otwarcie 9 lutego o godz. 18:00 do Sali Orłów. Tego samego dnia częścią wydarzenia będzie też spotkanie z prezesem IPN, dr Karolem Nawrockim, który opowie o polskiej historii bez granic. Spotkanie odbędzie się o godz. 18:30 w Sali Malinowej POSK.

Wystawę będzie można zwiedzać do 31 marca 2024.

Wstęp jest bezpłatny.

Materiały organizatorów

Reklama

Udostępnij: