You are currently viewing Uran made in UK

Uran made in UK

  • Post author:
Udostępnij:

Wielka Brytania zbuduje pierwszy w Europie zakład produkujący wysoko wzbogacony uran. Będzie to produkcja na swoje potrzeby i na eksport. Cel jest jeden – usunięcie Rosji z pozycji jedynego na świecie eksportera.

Reklama

O decyzji budowy zakładów poinformowało brytyjskie ministerstwo bezpieczeństwa energetycznego i neutralności klimatycznej. Wcześniej władze w Londynie ogłosiły zamiar zainwestowania ponad 300 mln funtów we własną produkcję paliwa na bazie uranu HALEU do reaktorów jądrowych nowej generacji. Wielka Brytania liczy w ten sposób na wyparcie Rosji z rynku światowego, gdyż obecnie jest to jedyny kraj produkującym ten surowiec na eksport.

„Wielka Brytania zbuduje pierwszą w Europie zaawansowaną technologicznie fabrykę paliwa nuklearnego, aby wyprzeć Rosję z rynku światowego” – czytamy w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie internetowej brytyjskiego rządu. Również  Stany Zjednoczone wyprodukowały pierwsze 90 kilogramów wzbogaconego uranu. Do końca roku będą go mieć już tonę. Ma to zakończyć import z Rosji.

Sprawa dotyczy nowej instalacji wysokiego wzbogacania uranu, na budowę której rząd przeznaczy europejskiemu konsorcjum Urenco 196 mln funtów. Samo Urenco będzie współfinansować budowę, choć nie podano w jakiej wielkości. Zakład będzie zlokalizowany w Cheshire, w północno-zachodniej Anglii i do 2031 r. będzie w stanie produkować do 10 ton HALEU rocznie. Tym samym, zdaniem władz brytyjskich, Wielka Brytania stanie się „pierwszym krajem europejskim, który wyprodukuje zaawansowane paliwo nuklearne”. Będzie ono wykorzystywane nie tylko w elektrowniach jądrowych w samej Wielkiej Brytanii, ale będzie również eksportowane.
W ostatnich dziesięcioleciach energia jądrowa w Wielkiej Brytanii jest w odwrocie. Według raportu energetycznego BP, w latach 2012-2022 konsumpcja prądu z atomu zmniejszyła się na Wyspach o 4,3 proc. Udział Wielkiej Brytanii w światowym popycie na prąd z siłowni jądrowych wynosi zaledwie 1,3 proc.

Jednak to się zaczyna zmieniać. W 2016 roku, po raz pierwszy od 20 lat, rozpoczęto budowę nowej elektrowni jądrowej: Hinkley Point C. Władze brytyjskie ogłosiły już wcześniej plany budowy siedmiu elektrowni jądrowych do 2050 roku w ramach działań na rzecz rozwoju własnych źródeł energii elektrycznej. W listopadzie 2022 r. rząd Wielkiej Brytanii potwierdził, że przeznaczy 700 mln funtów na budowę elektrowni jądrowej Sizewell C. Projekt zakładu, którego większościowym właścicielem jest francuski EDF, przewiduje, że nowa elektrownia będzie w stanie wytworzyć wystarczającą ilość niskoemisyjnego prądu, aby zasilić 6 mln gospodarstw domowych.

Grupa Urenco z siedzibą w Stoke Poges w Anglii, to brytyjsko-niemiecko-holenderskie konsorcjum zajmujące się paliwem jądrowym, obsługujące kilka zakładów wzbogacania uranu w Niemczech, Holandii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Zaopatruje elektrownie jądrowe w około 15 krajach. Urenco wykorzystuje technologię wzbogacania wirówkowego. Urenco jest w jednej trzeciej własnością rządu Wielkiej Brytanii, w jednej trzeciej rządu holenderskiego, a w jednej trzeciej dwóch głównych niemieckich przedsiębiorstw użyteczności publicznej, E.ON i RWE (po 16,5 proc.)

Reklama

Udostępnij: