You are currently viewing Wielka Brytania przekaże Ukrainie drony za 125 mln funtów

Wielka Brytania przekaże Ukrainie drony za 125 mln funtów

  • Post author:
Udostępnij:

Wielka Brytania nie ustaje w pomocy UKrainie. Teraz dostarczy tam ponad 10 tys. kolejnych dronów o wartości 125 mln funtów. Ogłosił to brytyjski minister obrony Grant Shapps, który złożył  trzecią w tej roli wizytę w Kijowie.

Reklama

Ministerstwo obrony sprecyzowało, że w skład pakietu wejdą głównie drony umożliwiające podgląd na żywo (FPV), a także tysiąc jednokierunkowych dronów szturmowych oraz pewna liczba dronów obserwacyjnych i morskich. W wydanym komunikacie wyjaśniono, że pakiet ten jest odrębny od ogłoszonego w styczniu przez premiera Rishiego Sunaka o wartości 200 mln funtów.

Podkreślono też, że drony okazały się bardzo skuteczne na polu bitwy od czasu inwazji Władimira Putina na Ukrainę dwa lata temu, pomagając w ukraińskim siłom zbrojnym w namierzaniu pozycji wroga i jego pojazdów opancerzonych oraz w zatapianiu okrętów rosyjskiej marynarki wojennej.

“Zwiększam nasze zaangażowanie w uzbrojenie Ukrainy w innowacyjne nowe drony pochodzące bezpośrednio z wiodącego na świecie brytyjskiego przemysłu obronnego – prosto z hali produkcyjnej na linię frontu. Siły zbrojne Ukrainy wykorzystują broń przekazaną przez Wielką Brytanię z bezprecedensowym skutkiem, co umożliwiło zniszczenie prawie 30 proc. rosyjskiej Floty Czarnomorskiej” – oświadczył Shapp.

Dodał, że podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim zapewnił go o niezachwianym zaangażowaniu Wielkiej Brytanii na rzecz Ukrainy, i wezwał inne kraje do przyłączenia się do wysiłków na rzecz dozbrajania tego kraju.

Reklama

Udostępnij: