Zimna woda zbliża ludzi

  • Post author:
Udostępnij:

Morsowanie to nie tylko świetny sposób na hartowanie ciała i umysłu, ale i dobra zabawa, spotkanie towarzyskie i fajny sposób na spędzanie wolnego czasu. Co ważne, to aktywność praktycznie dla każdego. W Wielkiej Brytanii działa prężna grupa polskich morsów. Zobaczcie, jakie imprezy planują w najbliższym czasie.

Reklama

– Zbliżający się wielkimi krokami sezon morsowania będzie moim 5 z kolei – mówi Lucyna Świątek-Brzezińska, koordynatorka grupy Morsy UK. – W sumie zaczęłam przygodę z zimnymi kąpielami… z ciekawości. Nigdy nie przepadałam ani za zimnem ani za wodą. Ale w końcu, jak na zodiakalnego Wodnika przystało, postanowiłam to zmienić… i już po pierwszym zanurzeniu złapałam bakcyla.

Morsowanie to forma rekreacji, polegająca na krótkotrwałym zanurzaniu się w wodzie w niskich temperaturach (poniżej 5◦C) (np. w jeziorze, rzece, morzu), zwykle od jesieni do wiosny. Zimowe kąpiele to świetna rozrywka, dawka pozytywnej energii i według praktyków – moc zdrowia w jednym.

– Grupę Morsy UK założył Arek Tymieniecki w Milton Keynes. Jednak z  powodu przeprowadzki do Cumbrii, przekazał mi prowadzenie i kierowanie nią. Jak wiadomo, morsowanie to aktywność zbiorowa. W towarzystwie innych osób, morsowanie jest bardziej, powiedziałabym, znośne. Łatwiej wysiedzieć w lodowatej wodzie z innymi, pogadać, pośmiać się. Pewnego dnia pomysłami, że może warto spotkać się w większej grupie, w innym miejscu. I tak zrodziła się idea zlotów morsów UK. W ubiegłym sezonie odbyło się ich 5 – w Bournemouth, Durdle Door, Margate, nad wodospadem Pistyll Rhaeadr w Walii i Lake District. Była tez wielka Majówka w Blackpool. Wybieram miejsca różnorodne pod względem akwenów do morsowania. Inne są doznania w morzu, jeziorze czy rwącej rzece. Wodospady mają swój zimniejszy urok.

Kto może brać udział w takich zlotach? – Zloty są dostępne dla każdego. Udział w nich jest bezpłatny. Uczestnicy organizują sobie nocleg w danym miejscu i spędzamy weekend razem, często zwiedzając też okolice. Bo morsowaniu towarzyszą zwykle piesze wycieczki i inne zdrowe aktywności.

Jakie fajne miejsca do morsowania są w UK? – Prawie wszyscy zaczynaliśmy lokalnie, najbliższe jezioro, rzeczka, jakiś zbiornik. W ostatnich latach zauważyć można było swoisty boom na morsowanie. Ta aktywność stała się bardzo modna i ludzie zaczęli znajdować i polecać różne akweny. Zanurzenie w morzu jest świetne, w jeziorze nieco spokojniejsze. Pod wodospadem jest najzimniej, więc i odczucie jest mocniejsze. W UK świetnych miejsc do tej aktywności jest mnóstwo. Ja polecam Walię, Lake District czy południowe wybrzeże. Teraz już mamy grupy w niemal każdej miejscowości. Większe grupy Morsów i Foczek działają w Oksfordzie, Northampton, Doncaster, Derby, Carlisle i wszędzie tam, gdzie pasjonatów lodowatej wody nie brakuje.

Jakie imprezy organizują Morsy w UK? – Jak już wspomniałam, w ostatnim sezonie zaczęłam organizować Zloty Morsów UK i raz w miesiącu spotykaliśmy się w wybranym miejscu na weekend. Nocleg i wyżywienie każdy organizuje we własnym zakresie.

Jako Morsy UK spotykamy się regularnie w Milton Keynes, gdzie często organizujemy morsowania tematyczne – Mikołajki, Walentynki, majówka. Świętujemy, co się da. Często morsowaniu towarzyszy ognisko.

Jakie korzyści są w morsowaniu? – Ludzie najczęściej rozpoczynają przygodę z morsowaniem ze względów zdrowotnych. Ale korzyści płynących z  morsowania jest o wiele więcej. Przede wszystkim to zahartowanie ciała i zwiększenie naturalnej odporności. Szybsza regeneracja organizmu oraz poprawa krążenia. Zimna woda pomaga też przy chorobach alergicznych i dermatologicznych. A ponadto dzięki morsowaniu możemy zrzucić również nieco na wadze. Morsowanie ma tez aspekt społeczny. Można poznać innych ludzi, którzy podzielają tę pasję, nawiązać przyjaźnie z osobami o podobnych zainteresowaniach. Generalnie zimna woda zbliża ludzi.

Ile trwa sezon morsowy? Jakie imprezy są organizowane? – W Milton Keynes oficjalnie otwieramy sezon w październiku i kończymy wielkim grillowaniem w marcu. To mniej więcej pól roku w wodzie. Zapraszamy wszystkich chętnych w każdą niedzielę o godz. 14.00 Pod koniec października, w dniach 29 – 30.10 szykuje się 6 Zlot Morsów UK w Seven Sisters. Wszelkie informacje na temat morsowania w UK znajdziecie na stronie MORSY UK. Piszcie, pytajcie. Nie rozczarujecie się – zapewnia Lucyna Świątek-Brzezińska.

Reklama

 

 


Udostępnij: