You are currently viewing Afera w Izbie Lordów

Afera w Izbie Lordów

  • Post author:
Udostępnij:

Izba wyższa brytyjskiego parlamentu znalazła się w ogniu krytyki. Według polityków Szkockiej Partii Narodowej lordowie zakupili w zeszłym roku blisko 1600 butelek szampana za prawie 90 tys. funtów. Ich zdaniem pokazuje to, że Izba Lordów jest “archaiczna i oderwana od rzeczywistości”, gdy coraz więcej osób ma problem z utrzymaniem swoich rodzin.

Reklama

Dane ujawnili członkowie Szkockiej Partii Narodowej (Scottish National Party), która od dawna wzywa do zlikwidowania Izby Lordów w brytyjskim parlamencie. Politycy złożyli wniosek o udostępnienie informacji publicznych. Jak się okazało, w zeszłym roku Izba Lordów zakupiła 1 589 butelek szampana za łączną kwotę 88 987 funtów (ok. 445 240 złotych), czyli około 56 funtów za butelkę.
Wydatek został skrytykowany przez polityków Szkockiej Partii Narodowej, którzy zwrócili uwagę, że w tym samym czasie w Wielkiej Brytanii coraz więcej osób mierzy się z ubóstwem.

– Wyborcy będą wściekli, słysząc, że podczas gdy oni zmagali się ze zrównoważeniem domowych finansów i płaceniem za podstawowe produkty, takie jak artykuły spożywcze i energia, niewybrani lordowie popijali szampana – powiedział Tommy Sheppard, który jest posłem SNP z Edynburga.

Jak zauważył “The Guardian”, zakupy Izby Lordów były nieznacznie droższe niż przed rokiem. W 2022 r. lordowie kupili 1 580 butelek za 85 462 funtów. Do sprawy odniósł się rzecznik prasowy izby, wskazując, że większość szampana jest sprzedawana z zyskiem.

Reklama

Udostępnij: