You are currently viewing Ambitne cele klimatyczne Wielkiej Brytanii

Ambitne cele klimatyczne Wielkiej Brytanii

  • Post author:
Udostępnij:

Wielka Brytania chce osiągnąć do 2050 r. zerową emisję netto. Czy jest to możliwe? Wielu ekspertów powątpiewa w tak ambitny cel.

Reklama

Brytyjski rząd zapowiada na razie, że do 2035 r. emisje z produkcji przemysłowej spadną o 35 proc. w stosunku do 2018 r. Ważną rolę ma w tym odegrać wychwytywanie dwutlenku węgla i przejście na paliwo wodorowe, ale technologie te są dopiero rozwijane. W opublikowanym na początku grudnia raporcie na temat efektów COP26 think tank CCC wskazuje, że Wielka Brytania będzie dawała lepszy przykład światu, jeśli utrzyma dotychczasowe cele i zrealizuje je w całości.

W jakich sferach będzie najtrudniej uzyskać zerową emisję netto? Jeśli chodzi o emisje z energetyki, to osiągnięty został znaczący postęp, bo od 1990 r. ich poziom spadł o 40 proc., a udział węgla w miksie energetycznym spadł z ponad 60 proc. do mniej niż 5 proc. CCC wskazuje, że rząd musi jeszcze opublikować strategię wycofania wszystkich elektrowni gazowych do 2035 r. oraz podjąć działania w celu zniesienia dotacji do paliw kopalnych.  Wielka Brytania jest światowym liderem w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej. Dysponuje mocą około 10 GW, którą rząd obiecał zwiększyć czterokrotnie do 2030 roku. Wzrost do 40 GW pozwoliłby na wygenerowanie energii wystarczającej do zasilenia wszystkich domów w Wielkiej Brytanii. Wzrost ten jest możliwy do osiągnięcia, ale firmy energetyczne wskazują, że ceny płacone za energię wiatrową gwałtownie spadają, co zmniejsza ich przychody i może ograniczyć dalsze inwestycje. Konieczne będzie również zwiększenie liczby magazynów energii na czas, gdy wiatr nie wieje.

Mieszkalnictwo odpowiada za ok. 14 proc. emisji gazów cieplarnianych w Wielkiej Brytanii, głównie z powodu systemów ogrzewania kotłami gazowymi i słabej izolacji domów. Rząd obiecał, że do 2028 r. instalowanych będzie 600 tys. pomp ciepła rocznie, ale w roku 2019 r. zostało ich zainstalowanych 35 tys., natomiast każdego roku jest sprzedawanych ok. 1,7 mln kotłów gazowych, których łącznie jest w Wielkiej Brytanii 23,5 mln. Od kwietnia 2022 r. zakup pomp będfzie dotowany – każdy, kto je zainstaluje, dostanie 5 tys. funtów -rząd przeznaczy na ten cel w ciągu trzech lat 450 tys. funtów.
Transport drogowy odpowiadał w 2019 r. za 16 proc. brytyjskich emisji, lotniczy – za 7 proc., a morski za 3 proc. Został już ogłoszony zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi od 2030 r., nie ma jednak konkretnych planów na zmniejszenie emisji z transportu towarowego, lotnictwa i żeglugi.

Emisje z rolnictwa, odpowiadające za 12 proc. brytyjskich emisji, muszą zostać zredukowane o 30 proc. w latach 2019-2035. Oznaczałoby to spożywanie średnio o 20 proc. mniej mięsa i nabiału do 2030 r., przesunięcie ziemi z użytkowania rolniczego pod sadzenie drzew i odnowione torfowiska oraz mniej odpadów żywnościowych. Brytyjski rząd zapowiada ponadto, że do 2035 r. emisje z produkcji przemysłowej spadną o 35 proc. w stosunku do 2018 r.

Czy te ambitne cele się powiodą? Zobaczymy w najbliższych latach.

Foto: Shutterstock.com

Reklama

Udostępnij: