Będą sankcje na Białoruś

  • Post author:
Udostępnij:

Wielka Brytania wprowadzi we wtorek nowy pakiet sankcji gospodarczych na Białoruś, w związku ze wspieraniem przez ten kraj rosyjskiej inwazji na Ukrainę – zapowiedział dziś brytyjski rząd.

Reklama

W ramach nowych sankcji zakazany zostanie eksport na Białoruś produktów do rafinacji ropy naftowej, komponentów zaawansowanych technologii, takich jak te używane w obliczeniach kwantowych, towarów luksusowych, w tym dzieł sztuki, a także import z tego kraju żelaza i stali. Ponadto Wielka Brytania ograniczy dostęp Białorusi do usług finansowych. Wartość handlu towarami objętymi nowymi sankcjami wynosi 60 mln funtów rocznie.

Jak wyjaśnił brytyjski rząd, reżim białoruski aktywnie ułatwiał inwazję, pozwalając Rosji wykorzystywać swoje terytorium do stacjonowania rosyjskich wojsk, wystrzeliwania z niego pocisków oraz na przelot rosyjskich odrzutowców przez białoruską przestrzeń powietrzną. Ponadto białoruski lider Aleksander Łukaszenka otwarcie wspiera narrację Kremla, twierdząc, że Kijów “prowokuje Rosję”, co ma usprawiedliwić inwazję.

Brytyjski rząd przypomniał, że już wcześniej w ramach sankcji wprowadzonych w związku z inwazją na Ukrainę podniósł cła na szereg towarów pochodzących z Białorusi, a jeszcze wcześniej objął sankcjami Łukaszenkę i wysokich urzędników jego reżimu za notoryczne łamanie praw człowieka i tłumienie demokracji.

Reklama

Udostępnij: