Nowa szczepionka już dopuszczona w Wielkiej Brytanii

  • Post author:
Udostępnij:

Wielka Brytania dopuściła do użycia szczepionkę firmy Moderna, która ma być skuteczna jednocześnie na pierwotny wariant koronawirusa, jak i  wariant omikron. To pierwszy kraj na świecie, w którym do stosowania został dopuszczony taki rodzaj szczepionki.

Reklama

Brytyjski Urząd Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) poinformował, że produkt firmy Moderna, zawierający 25 mikrogramów szczepionki działającej przeciw pierwotnej wersji i 25 mikrogramów szczepionki stworzonej pod kątem wariantu omikron, spełnia standardy w zakresie bezpieczeństwa, jakości i skuteczności.

Dwuwariantowa szczepionka będzie dostępna jesienią jako dawka przypominająca. O tym, kto będzie do niej uprawniony, zdecyduje Wspólny Komitet ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI). Od września wszystkie osoby powyżej 50. roku życia oraz młodsze z grup podwyższonego ryzyka będą mogły skorzystać z jakiejś formy szczepień przypominających.

Używane podczas pandemii COVID-19 szczepionki zostały stworzone tak, aby nastawić organizm do walki z pierwotną formą wirusa, która pojawiła się w mieście Wuhan w Chinach pod koniec 2019 roku. Ale od tego czasu koronawirus znacznie zmutował, czego efektem jest szereg nowych wariantów, z których część jest bardziej odporna na szczepionki. Spowodowały one duże wzrosty przypadków zakażeń i zachorowań na COVID-19 na całym świecie.

Wyniki testów przeprowadzonych na 437 osobach wykazały, że u osób, którym podano nową wersję szczepionki pojawił się poziom przeciwciał mogących unieszkodliwić pierwotny wariant omikron (BA.1), jak i późniejsze jego podwarianty (BA.4 i BA.5), które powodują obecną falę zachorowań w Wielkiej Brytanii i w większości państw świata.

Firma Moderna zgłosiła dwuwariantową szczepionkę do zatwierdzenia również regulatorom w Unii Europejskiej, Australii i Kanadzie. Jak się oczekuje, UE dopuści ją do użytku do września.

Reklama

Udostępnij: