You are currently viewing Brytyjczycy mówią “nie” uzależniającym lekom

Brytyjczycy mówią “nie” uzależniającym lekom

  • Post author:
Udostępnij:

Brytyjski rząd poinformował o wprowadzeniu zakazu używania 15 opioidów, które sprowadzane są  najczęściej z Chin. Leki te stanowić mają olbrzymie zagrożenie dla zdrowia.
Rząd Wielkiej Brytanii poinformował, że od 20 marca obowiązuje zakaz używania 15 syntetycznych opioidów – w tym 14 opioidów benzimidazolowych. Niektóre z substancji, które znajdują się na liście, mogą działać nawet kilkaset razy mocniej niż heroina. Brytyjski rząd postanowił wypowiedzieć wojnę niebezpiecznym lekom – w ciągu ostatniego półrocza na Wyspach odnotowano bowiem ponad 100 zgonów spowodowanych z ich działaniem.

Reklama

Opioidy to silne środki przeciwbólowe przepisywane w celu łagodzenia bólu o nasileniu od umiarkowanego do silnego. Nierzadko są one również nazywane narkotykami. Mimo że ich stosowanie wiąże się z pewnym ryzykiem, skutecznie mogą pomóc w zwalczaniu bólu.

Przedawkować opioidy można nawet mikroskopijną dawką. Jak czytamy na stronie brytyjskiego rządu, „takie narkotyki łatwiej się produkuje, są tańsze, a ich ich transport jest bajecznie prosty”.

„Wiele z zakazanych substancji silnie uzależnia i jest niezwykle niebezpiecznych oraz stwarza większe ryzyko przypadkowego przedawkowania, co jest powszechnym problemem w innych krajach. Umieszczenie ich pod najściślejszą kontrolą to jasny sygnał dla wszystkich osób zaangażowanych w produkcję lub dostawę tych narkotyków, że grozi im pełna moc prawa – łącznie z karą dożywocia, nieograniczoną grzywną lub obiema karami” – zaznaczył brytyjski rząd. „Priorytetem rządu jest nawiązanie kontaktu z osobami bezbronnymi, narażonymi na ryzyko sprzedaży tych śmiercionośnych leków, i skierowanie ich na leczenie. Jednakże osobom przyłapanym na ich posiadaniu może grozić również kara do siedmiu lat pozbawienia wolności, nieograniczona grzywna lub jedno i drugie”.

Reklama

Udostępnij: