You are currently viewing Brytyjski sąd zabronił odsyłania imigrantów do Rwandy

Brytyjski sąd zabronił odsyłania imigrantów do Rwandy

  • Post author:
Udostępnij:

Sędziowie Sądu Najwyższego uznali, że flagowa polityka migracyjna Konserwatystów jest nielegalna, bo łamie prawo międzynarodowe i zagraża ludzkiemu życiu. Ludzie przypływający do Królestwa przez kanał La Manche nie mogą być odsyłani do Rwandy.

Reklama

Rząd chciał, by ci, którzy przybijali do brzegu na łódkach i pontonach, wybierając nielegalną drogę, odsyłani byli do Afryki. To instytucje Rwandy decydowałyby o dalszych losach tych ludzi. Ale Sąd Najwyższy uznał, że istnieje poważne ryzyko, że migranci byliby odsyłani z powrotem do krajów, z których uciekli, co groziłoby ich życiu. Sędziowie podkreślili, że nie ma pewności, czy sądy w Rwandzie są niezależne od decyzji polityków.

Przewodniczący sądu, lord Robert Reed podał przykład: 100proc. wniosków z takich krajów, jak Syria czy Jemen były przez Rwandę odrzucane, mimo, że brytyjskie władzy zwykle przyznają obywatelom tych krajów azyl. Co więcej, Sąd Najwyższy podkreślił, że w Rwandzie często nie przestrzega się praw człowieka.

Premier Rishi Sunak wyraził zawód decyzją sądu. Podkreślił jednak, że jego gabinet pracował już od jakiegoś czasu nad “planem B” i nadal jest zdeterminowany, by “powstrzymać łodzie”. Podkreślił w oświadczeniu, że sąd nie zakwestionował samej zasady wysyłania ludzi do innego kraju, tak długo, jak zostanie on uznany za bezpieczny.

Reklama

 


Udostępnij: