Nastolatkowie z Wielkiej Brytanii są najmniej zadowoleni z życia spośród swoich rówieśników z innych państw Europy, wynika z badania organizacji The Children’s Society. Zdaniem autorów raportu powinien być to sygnał ostrzegawczy dla rządzących.
Wyniki raportu „The Good Childhood Report 2024” autorstwa The Children’s Society dotyczą poziomu zadowolenia z życia brytyjskich 15-latków, porównując je także do sytuacji młodych w innych państwach Europy. Autorzy zauważyli, że obecnie w Wielkiej Brytanii nie są prowadzone na szeroką skalę żadne regularne badania samopoczucia dzieci i młodzieży, więc w raporcie skorzystano z trzech dostępnych źródeł danych, by stworzyć taką analizę. To badania brytyjskiej organizacji Understanding Society z lat 2021/2022, badania własne The Children’s Society z 2024 roku dotyczące sytuacji w brytyjskich gospodarstwach domowych oraz najnowsze badanie PISA 2022, na podstawie którego porównano sytuację nastolatków z Wysp do sytuacji ich rówieśników w innych krajach europejskich.
W raporcie stwierdzono, że w 2022 roku, spośród 27 badanych europejskich państw, w wielu poziom satysfakcji z życia spadł w ostatnich latach, jednak najniższą wykazali 15-latkowie z Wielkiej Brytanii. Aż 25,2 proc. młodych w tym wieku przyznało, że ich zadowolenie z życia jest na niskim poziomie, podczas gdy średnia europejska wynosiła 16,6 proc. Co piąty chłopiec i prawie co trzecia dziewczynka w wieku 15 lat na Wyspach zadeklarowali niskie zadowolenie z życia w badaniu PISA 2022. „Brytyjskie nastolatki stoją w obliczu recesji szczęścia” – stwierdził Mark Russell, dyrektor Children’s Society.
Jak pisze „Guardian” omawiając wyniki raportu, szczególnie niską satysfakcję z życia da się zauważać wśród brytyjskich dziewcząt, a także wśród dzieci z nieuprzywilejowanych środowisk, gdzie ubóstwo żywnościowe stanowi główny powód złego samopoczucia. Gazeta zwraca uwagę, że wyniki raportu pojawiają się w czasie, gdy na Wyspach rosną obawy w związku z częstszymi nieobecnościami dzieci w szkołach, długimi kolejkami do specjalistów od zdrowia psychicznego w publicznych placówkach medycznych oraz rosnącymi kosztami życia. Autorzy analizy podkreślają, jak wielu rodziców ma problem, by zapewnić swoim dzieciom podstawowe artykuły pierwszej potrzeby, ciepłe ubrania na zimę, czy świeże warzywa i owoce, zauważa gazeta.
Brytyjski raport wskazuje zarazem, że niemal równie źle jak brytyjskie wypadły nastolatki z Polski, które zajęły przedostatnie miejsce spośród 27 badanych państw. Niski poziom zadowolenia z życia wykazało aż 24,4 proc. polskich 15-latków. Tym samym zadowolenie to znacząco spadło w ostatnich latach – jeszcze w 2018 roku odsetek niskiego zadowolenia z życia wśród polskich nastolatków wynosił 19 proc.
Jak wykazano w ostatnim badaniu PISA, 21 proc. polskich nastolatków wskazało, że w szkole czuje się samotnymi, a 24 proc., że czuje się pozostawionymi na uboczu. Poniżej średniej polska młodzież wypadła także pod względem nawiązywania kontaktów w szkole – 71 proc. nastolatków zadeklarowało, że robi z łatwością, podczas gdy średnia OECD wynosi 76 proc. – oraz pod względem poczucia przynależności do społeczności szkolnej, którą zadeklarowało 64 proc. badanych z Polski, przy średniej wynoszącej 75 proc.
Na przeciwnym biegunie niż Brytyjczycy i Polacy znaleźli się nastolatkowie z Holandii, wśród których jedynie 6,7 proc. deklarowała niskie zadowolenie z życia. Kraj ten od kilku lat znajduje się w czołówce rankingu zadowolenia. Kolejne miejsca zajęły Finlandia (10,8 proc.), Dania (11,3 proc.) oraz Rumunia (11,4 proc.). Podobne wyniki przyniosło drugie zestawienie, które prezentowało nie odsetek osób z niskim zadowoleniem, ale ogólny poziom zadowolenia w społeczeństwie. Największe zadeklarowali w nim także Holendrzy, najmniejsze zaś Brytyjczycy, Maltańczycy i Polacy.
„Dzieci i młodzi ludzie zasługują na coś lepszego. Wnioski, że z roku na rok dobrostan dzieci w Wielkiej Brytanii spada, nie mogą trwać nadal. Konieczne są zdecydowane działania i przywództwo, by odwrócić spadkową tendencję” – wskazano w raporcie.