You are currently viewing Coraz większa sprzedaż winyli

Coraz większa sprzedaż winyli

  • Post author:
Udostępnij:

W Wielkiej Brytanii rośnie zainteresowanie płytami winylowymi. Albumy wydane w tym formacie sprzedawały się w 2023 roku na Wyspach najlepiej od 33 lat.
Dane zaprezentowane przez BPI (Brytyjski Przemysł Fonograficzny) po raz 16. z rzędu wskazują rosnącą sprzedaż albumów wydanych na płycie winylowej. W tym roku szczególnie przyłożyły się do tego wyczekiwane premiery: płyt Taylor Swift, nowego krążka The Rolling Stones, a także Lany Del Rey. Ogółem sprzedano 5,9 mln płyt winylowych, a to wzrost o 11,7 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Jest to też najwyższy wskaźnik sprzedaży winyli od 1990 roku w Wielkiej Brytanii.

Reklama

Najchętniej kupowanym albumem mijającego roku było “1989 (Taylor’s Version)”, a tuż za nim znalazło się “Hackney Diamonds” z repertuaru The Rolling Stones. Wedle analizy organizacji, te wyniki wskazują na “rozkwit rynku muzyki”; wskazuje na to coraz większa popularność niezależnych sklepów płytowych oraz dobre wyniki sklepów z muzyką i filmem – jako przykład służyć ma ponowne otwarcie sklepu HMV przy Oxford Street – najważniejszej handlowej ulicy Londynu.

Jakie płyty były najczęściej wybierane przez Brytyjczyków? W pierwszej dziesiątce znalazł się jeszcze inny album Taylor Swift, “Speak Now (Taylor’s Version), a także: “The Ballad Of Darren” grupy Blur, “Did You Know There’s A Tunnel Under Ocean Blvd” Lany Del Rey, “Broken By Desire To Be Heavenly Sent” Lewisa Capaldiego i krążek “Tension” Kylie Minogue.

Ponad 40 procent z listy 100 najpopularniejszych albumów sprzedanych na winylu należy do artystów brytyjskich – wśród nich są m.in. “Being Funny In A Foreign Language” The 1975, “Memento Mori” Depeche Mode, “Cracker Island” Gorillaz i “The Good Witch” Maisie Peters.
Jeśli chodzi o klasyczne albumy, króluje “Rumours” Fleetwood Mac, które po raz ósmy z rzędu znalazło się wśród 10 najlepiej sprzedających się płyt winylowych roku. Towarzyszą mu jeszcze albumy: “St Jude” Courteneers, “3 Feet High And Rising” De La Soul i “The Masterplan” Oasis.

Reklama

Udostępnij: